AKTUALNOŚCI

 Marta Czyż, Szymon Więcek i Basia Profaska zostali laureatami trzech pierwszych miejsc w konkursie organizowanym przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żorach „Kariera – marzenia do spełnienia”.  Uczniowie pokonali swoich rówieśników z kilku innych gimnazjów wykazując się największą wiedzą z zakresu znajomości rynku pracy, najnowszych zawodów oraz zmian w szkolnictwie ponadgimnazjalnym.

 18 czerwca sala gimnastyczna Gimnazjum w Zawadzie już po raz drugi zamieniała się w salę teatralną dla mieszkańców naszej miejscowości i wszystkich tych, którzy zechcieli zaszczycić nas swoją obecnością na spektaklu KANDYDATKI przygotowanym przez szkolną grupę teatralną Szansa pod kierunkiem Ilony Czardybon, w oprawie muzycznej pani Anny Kamyk i scenografii pani Marceliny Stycz.

Nasi uczniowie nie zawiedli przybyłej licznie publiczności, wśród której nie zabrakło rodzin, znajomych, przyjaciół, a także absolwentów naszej szkoły. Młodzież została nagrodzona owacyjnie za swoje talenty i wielką dawkę humoru i optymizmu, którą zaserwowała zebranym gościom.

Oprócz przeżyć teatralnych, goście mogli zakupić w kawiarence ciasta, które upiekli na tę okazję nauczyciele i rodzice, a atrakcją dla najmłodszych był za to niewątpliwie kolorowy bus z lodami. Cały dochód ze sprzedaży przeznaczony został na rzecz szkoły.

Dziękujemy wszystkim!

 ZAPROSZENIE na spektakl KANDYDATKI w wykonaniu grupy teatralnej SZANSA. Spektakl odbędzie się 18 czerwca w budynku Gimnazjum nr 2 im. Stanisława Ligonia w Orzeszu-Zawadzie, ul. Szkolna 44 o godz. 17.00. Od godziny 16.00 czynna kawiarenka. WSTĘP WOLNY! plakat

 Podsumowanie pracy szkoły w Gimnazjum nr 2 w Orzeszu – Zawadzie.

8 czerwca zaproszono wielu gości do gimnazjum, aby wspólnie podsumować cały rok pracy naszej szkoły. Zaproszenie przyjęli m.in. Burmistrz Miasta Orzesze, radni miejscy, komendant OSP, przyjaciele szkoły, rodzice i uczniowie.

Wiele działo się w czasie całego roku szkolnego - osiągnięcia dydaktyczne, sportowe, wychowawcze, o których mówiła Pani Dyrektor Ewa Golus, były tematem przewodnim tego uroczystego spotkania. Nagrodzeni zostali uczniowie, którzy w ciągu roku szkolnego zdobywali laury na wielu konkursach i zawodach. Pani Dyrektor podziękowała również władzom, przyjaciołom szkoły, rodzicom i nauczycielom za wspólną pracę i wsparcie w procesie edukacyjno-wychowawczym.

Swoje podziękowania przekazał wszystkim obecnym – nauczycielom, rodzicom i uczniom, Burmistrz Mirosław Blaski, który wskazał równocześnie na czekające nas zmiany w systemie edukacji. Wyrazem wsparcia dla szkoły stało się przekazanie na ręce Pani Dyrektor czeku z przeznaczeniem na wyposażenie świetlicy szkolnej, co jest ważne ze względu na przekształcenie już od września naszego gimnazjum w szkołę podstawową, a co za tym idzie, koniecznością przystosowania jej dla potrzeb najmłodszych uczniów.

 Na zakończenie spotkania szkolna grupa teatralna Szansa przedstawiła spektakl „Kandydatki”, w którym młodzi aktorzy, na tle stylowego salonu w cudownej oprawie muzycznej brawurowo i z humorem przedstawili zabawne perypetie „XIX wiecznego saloniku”. Młodzież zaczarowała swoim występem publiczność, za co została nagrodzona brawami na stojąco.

Wszystkim gorąco dziękujemy i życzymy wspaniałych wakacji!. ....galeria.

 Już po raz drugi nasze Gimnazjum uczestniczyło w programie „Schule im Wandel” („Zmieniająca się szkoła”) Goethe-Institut w Krakowie i otrzymało odznakę jakości. W ramach programu zrealizowano szereg zadań, m.in. przeprowadzono lekcje metodą „Lernen durch Lehren” („uczenie się poprzez nauczanie”), udokumentowano liczne inicjatywy szkolne a także zorganizowano wiele przedsięwzięć językowych.

 W marcu odbył się Ogólnopolski Konkurs z Języka Niemieckiego „Weltsprachen Jugend” wyd. Synapsa. Nasza uczennica, Marta Czyż z kl. III a, zajęła w nim drugie miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 9 czerwca nasze uczennice, Julia Sikora oraz Paulina Płonka, zajęły drugie miejsce w finale II Małopolskiego Konkursu Piosenki Niemieckiej „Superstar” w Rabce-Zdroju. Organizatorem było Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego. Dziewczyny ujęły jury oraz publiczność utworem „Wie schon du bist”. ....piosenka.

Artykuł w Gazecie ....więcej.

 1 czerwca przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam jak czytam” organizowanej przez redakcję miesięcznika „Biblioteka w szkole”. Celem  akcji jest inicjowanie mody na czytanie, promocja czytania książek wśród uczniów, wspomaganie dzieci i młodzieży aktywnych czytelniczo. Zadaniem uczestników było pobicie zeszłorocznego rekordu Polski w jednoczesnym czytaniu, wynoszącego 432608 osób. Uczestnicy zbierają się w wyznaczonym miejscu z wybranymi przez siebie książkami i jednocześnie czytają. Wydarzenie jest dokumentowane fotograficznie, informacja o przyłączenie do akcji przesyłana jest na stronę internetową www.czytamy.org.

26 uczniów naszego gimnazjum pozwoliło się zaprosić do udziału w akcji. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy z potrzeby serca przybyli do biblioteki szkolnej, aby zamanifestować swoją miłość do książek.

 5 czerwca Julia Borowska i Basia Profaska reprezentowały naszą szkołę na XVI tym Powiatowym Konkursie Wiedzy Ekologicznej, który odbył się w Gimnazjum nr 3 w Gardawicach, we współpracy z Śląskim Ogrodem Botanicznym.  Dziewczyny zmagały się z testem wiedzowym  oraz zadaniami problemowymi  i ostatecznie zajęły III miejsce. Gratulujemy ☺

 W piątek 26 maja w Gostyni odbyły się powiatowe zawody siatkówki plażowej chłopców. Na 14 startujących w zawodach drużyn pierwsze miejsce zajął zespół Gimnazjum nr 2 w Orzeszu - Zawadzie w składzie Robert Kret i Marcin Paterman a drugie miejsce zespół Gimnazjum nr 1 w składzie Dominik Sabiniok i Daniel Szola. Piąte miejsce w tych zawodach zajęła druga nasza para Jakub Rurański i Mateusz Słupik. Wszyscy wymienieni chłopcy to zawodnicy kategorii kadet i młodzik SMUKS Orzesze, którzy tydzień wcześniej wrócili z obozu sportowego w Łebie. W trakcie tego bardzo udanego zgrupowania sporo czasu poświęciliśmy między innymi treningom siatkówki plażowej a efekty mówią same za siebie. We wtorek 30 maja w Mikołowie obie zwycięskie orzeskie pary brały udział w półfinale wojewódzkim. Również tym razem para z Zawady Robert Kret i Marcin Paterman nie miała sobie równych i zwyciężając w tych zawodach uzyskała awans do finału wojewódzkiego. Warto nadmienić że zarówno w zawodach powiatowych jak i w półfinale wojewódzkim Marcin i Robert nie stracili nawet jednego seta. Trzymamy za nich kciuki bo 13 czerwca walczyć będą w finale wojewódzkim! ....więcej.

 Międzygimnazjalna Debata Młodzieży Sieć przyj@źni w Gimnazjum w Orzeszu-Zawadzie-26.05.2017

Już od dwunastu lat młodzież gimnazjów orzeskich i gimnazjum w Ornontowicach spotyka się w naszej szkole, żeby rozmawiać, dyskutować, wymieniać poglądy na istotne sprawy, które dotykają każdego z nas – dzieci, młodzież i dorosłych. W tym roku tematem przewodnim debaty było bezpieczeństwo w sieci internetowej. ....więcej.

 25 maja uczestnicy kółka regionalnego udali się na wycieczkę do Żor. W Muzeum Miejskim zostali oprowadzeni po wystawie „Polskie poznawanie świata”, która pokazuje szlaki podróży słynnych polskich obieżyświatów oraz eksponaty przez nich przywiezione. Można zobaczyć rzeczy  pochodzące z Afryki, Ameryki, Azji i Australii. Są też eksponaty przekazane przez słynną aktorkę Helenę Modrzejewską i pianistę Ignacego Jana Paderewskiego. Przed budynkiem muzeum uczestnicy wycieczki zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie na „ławeczce” z odlanym z brązu Wacławem Sieroszewskim, natomiast na starówce szukali żorków – symboli miasta. W Muzeum Ognia zwiedzali interaktywną wystawę poświęconą historii ognia od czasów człowieka pierwotnego do chwili obecnej. Uczniowie zwiedzając rozwiązywali test wiedzy ogniowej, który sprawdzał komputer przy wyjściu. Bardzo dobrze im poszło!!!!. ....galeria.

 XII Międzygimnazjalna Debata Młodzieży już 26 maja 2017. ....program.

 W dniu 24 maja 2017r. w Gimnazjum nr 2 w Orzeszu-Zawadzie odbył się III Międzyszkolny Konkurs Omnibus „Wiem wszystko”. W konkursie uczestniczyły dwuosobowe drużyny ze szkół podstawowych naszego miasta. Uczniowie rozwiązywali krzyżówkę, nazywali miejsca przedstawione na zdjęciach i odpowiadali ustnie na pytania przygotowane przez nauczycieli gimnazjum, które wymagały wykazania się rozległą wiedzą z wielu dziedzin. Zwyciężyła drużyna SP-5 w składzie Marek Hensel i Mateusz Paszek (42 pkt)-uczniowie klasy 5, II miejsce zajęła drużyna SP-4, którą reprezentowali Anastazja Huczała i Jan Stencel (39 pkt), III miejsce-Magdalena Szwan i Wiktoria Cebula z SP-5 (29 pkt). Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!. ....galeria.

 W dniu 16 maja w Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Ornontowicach  odbyła się akcja programu Profilaktyka a Ty ("PaT") pod hasłem - "PaTowski Przystanek Orna". Więcej na ten temat można przeczytać w artykułach i zobaczyć fotorelację ....Profilaktyka.

 W naszej szkole w maju odbyły się zajęcia z I klasami z edukacji finansowej, prowadzone przez wolontariuszy z banków. ....więcej.

 25 lat Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

- z tej okazji Fundacja WOŚP uhonorowała sztaby, które wspierają Orkiestrę już od wielu lat. Nasz sztab rozpoczął swoje „świąteczne granie” dla Orkiestry w 2002 roku. I gramy nieprzerwanie przez 15 lat! Za to, że jesteśmy już tyle lat, za wsparcie i pomoc dla tych, którzy tego potrzebują,  otrzymaliśmy od Fundacji Certyfikat i medal Wielkiej Orkiestry Świątecznej PomocyJ Dziękujemy! I oczywiście będziemy grać nadal. ....więcej.

 Uczniowie naszego gimnazjum brali udział w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Tęcza FOTO”, Tematem Konkursu były: „Zwierzęta w obiektywie”. Laureatem tegorocznej edycji został Michał Papała zajmując 3 miejsce w kraju. Dyplom wyróżnienia otrzymały Julia Todys i Paulina Sonek, a Szymon Więcek „Dyplom za wykonanie znakomitej pracy”. GRATULUJEMY!!!. ....zdjęcia uczestników.

 11 maja odbył się coroczny Konkurs wiedzy o życiu patrona naszej szkoły, Stanisława Ligonia. Dwuosobowe drużyny reprezentowały wszystkie klasy. Na podstawie biografii z książki „Śląskie portrety”, drużyny rozwiązywały urozmaicone zadania, wymagające wiedzy i umiejętności pracy w zespole. Miejsce pierwsze zajęła klasa 3d (Julia Borowska i Patryk Hempel) zdobywając 29 punktów. Drugie miejsce zajęła klasa 3b (Paulina Płonka i Paulina Sonek) z 26 punktami. Trzecie miejsce przypadło klasie 3c (Aleksandra Matyja i Laura Mądrzejewska) mającej 22 punkty. Bardzo dobre czwarte miejsce wywalczyła klasa 1b (Sylwia Marcol i Łukasz Jankowiak), która zgromadziła 20 punktów. Gratulujemy wszystkim zaangażowania i wiedzy o patronie naszego gimnazjum. Oprócz dyplomów, punktów i słodkości, zwycięska drużyna otrzymała w nagrodę bonus dla klasy, upoważniający do dnia bez pytania. Wyniki konkursu wliczone są do punktacji Superklasy.

 Szkolny Konkurs Czytelniczy miał miejsce 11 maja w bibliotece szkolnej. Wzięło w nim udział ośmiu uczniów. Tematem tegorocznego konkursu był „Harry Potter i Książę Półkrwi” autorstwa Joan Rowling. Jak zwykle uczniowie sami zaproponowali tytuł książki  z której treści został zorganizowany konkurs. Zwyciężczynią konkursu została Marta Czyż z klasy 3a, która zdobyła maksymalną ilość punktów!!! Drugie miejsce zajęła Weronika Kaczanowska z klasy 1a, a miejsce trzecie Martyna Pierschkalla z klasy 1b. Na miejscu czwartym uplasował się Patryk Hempel a na miejscu piątym Basia Profaska, oboje z klasy 3d. W konkursie uczestniczyli ponadto: Kasia Niedobecka i Igor Orłowski z klasy 2a i Justyna Spendel z klasy 2c.

 10 maja w Gimnazjum nr 1 w Orzeszu odbył się powiatowy konkurs czytelniczy o tematyce młodzieżowej „Młodzi wobec problemów współczesnego świata” .Drużyny w trzyosobowym składzie musiały przeczytać 6 książek (Tetrus, Smażone tablety, Syn złodziejki , Samotni.pl, Zielone martensy, Teatr odtrąconych poetów) oraz przygotować spot reklamowy zachęcający do czytania książek. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Milena Antosik, Julia Spyra i Anna Wyrobek. Drużyna zakwalifikowała się do półfinału.

 W kwietniu odbyły się przesłuchania do II edycji Konkursu Piosenki Niemieckiej SUPERSTAR 2017, którego organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego. Jest nam niezmiernie miło poinformować, że nasze rozśpiewane uczennice - Julia Sikora oraz Paulina Płonka - zakwalifikowały się do finału konkursu! Prosimy o trzymanie kciuków za dziewczyny 9 czerwca.

 25 kwietnia 2017 roku w Domu Śląskim w Krakowie, ufundowanym przez województwo śląskie w latach 30-tych XX w. (dziś Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa) odbył się finał drugiej edycji Klasówki Powstańczej 2017. Laureaci reprezentowali  województwo łódzkie, małopolskie i śląskie. Tytuł konkursu to: Konkurs wiedzy historycznej „Klasówka powstańcza. Polska dla Powstańców Śląskich” Finał konkursu miał charakter interaktywny – zadania otwarte i zamknięte, nagrania, multimedia, materiał ikonograficzny. Uczestnicy i opiekunowie otrzymali w ramach nagrody bilety uprawniające do zwiedzenia wybranego Oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy 2B: Łukasz Kantor. Co prawda miejsca finałowego nie zdobył, ale znalazł się w zaszczytnym gronie laureatów II etapu wojewódzkiego konkursu.

 Wygraliśmy ćwierćfinał wojewódzki w piłce siatkowej chłopców!

Drużyna naszego gimnazjum zwyciężyła w turnieju ćwierćfinałowym w siatkówce chłopców, w którym wystąpili mistrzowie powiatów bieruńsko-lędzińskiego, tyskiego i mikołowskiego. Zawody rozgrywane były 12 kwietnia w Gimnazjum w Chełmie Śląskim. W pierwszym meczu nasi zawodnicy nie mieli żadnych problemów z pokonaniem 2:0 gospodarzy turnieju. Kolejny mecz to równie „gładkie” zwycięstwo Gimnazjum Sportowego nr 2 w Tychach nad gospodarzami. Stało się jasne, że o wszystkim zadecyduje bezpośredni pojedynek pomiędzy naszą drużyną a zespołem Gimnazjum Sportowego z Tychów. Mecz od początku był bardzo emocjonujący i  wyrównany a o wszystkim decydowały ostatnie piłki. Ostatecznie wygraliśmy 2:1 (22:25, 25:20, 15:13) i uzyskaliśmy awans do półfinału wojewódzkiego!

Zespół wystąpił w składzie:

Robert Kret – atakujący i kapitan zespołu, Mateusz Słupik – rozgrywający, Adam Kaszowskilibero, Marcin Paterman, Michał Papała, Kamil Mania – przyjmujący, Dawid Jendrysik, Jakub Rurański, Marcin Leszczyk – środkowi bloku. Trener – Tomasz Bober ....więcej.

 BILINGUA - ŁATWIEJ Z NIEMIECKIM

26 kwietnia w naszym Gimnazjum odbyły się warsztaty pt. „Niemiecki – dla mnie ok”, zorganizowane w ramach projektu Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w Opolu „Bilingua – łatwiej z niemieckim”. Poprowadziła je pani Julianna Klick – doradca ds. dwujęzyczności, która w ciekawy sposób podkreślała walory języka niemieckiego oraz korzyści płynące z jego nauki. Uczniowie chętnie uczestniczyli w dyskusji, niejednokrotnie obalając stereotypowe myślenie a także uświadamiając sobie, iż znajomość języków obcych jest szansą na pokazanie swoich atutów, indywidualnego rozwoju, otwiera szerokie możliwości realizacji wielu życiowych planów. Dzięki nauce niemieckiego zdobywa się umiejętności przydatne w życiu zawodowym i prywatnym.

 06.04.2017r. odbyły się rejonowe zawody w tenisie stołowym. Nasza żeńska reprezentacja szkolna w składzie: Weronika Kaczanowska i Martyna Sznapka wywalczyły II miejsce! Do zwycięstwa zabrakło jednego punktu! Serdecznie gratulujemy tak ogromnego sukcesu! ....więcej.

 PRIMA APRILIS Z SIATKÓWKĄ ....więcej.

 Aneta Majer z kl. 2 a już kolejny rok z rzędu została finalistką diecezjalnego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego „Sola Scriptura.” W tym roku tematem konkursu są Dzieje Apostolskie. 1 kwietnia 2017 r. w Bielsku Białej odbędzie się finał ogólnopolski tego konkursu. Trzymamy kciuki za naszą uczennicę!!!.

 31 marca w Rybniku odbył się finał III Międzypowiatowego Konkursu "Poliglota Ziemi Śląskiej", którego organizatorem było Centrum Usług Językowych "Albion". Wśród finalistów znalazł się uczeń naszego Gimnazjum - Jakub Rurański, który w etapie szkolnym, w którym brało udział 172 gimnazjalistów z regionu, uzyskał piąty wynik. Również w finale uplasował się bardzo wysoko - ostatecznie zajął 6 miejsce. Gratulujemy!

 28 marca w Zespole Szkół Energetycznych i Usługowych w Łaziskach Górnych odbył się II Powiatowy Konkurs Logistyczny "Ty też jesteś logistykiem". Nasze Gimnazjum reprezentowali uczniowie kl. 3 - Jakub Rurański, Szymon Więcek oraz Marcin Leszczyk. Jakub zajął I miejsce! ....więcej.

 23 marca 2017 roku w naszym gimnazjum odbyły się miejskie eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. W turnieju brała udział młodzież szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjów oraz uczniowie szkół podstawowych. ....więcej.

W grupie szkół podstawowych:

I miejsce: Daniel Schier

II miejsce: Emilian Pietraszewski

III miejsce: Martyna Witoszek

W grupie gimnazjów:

I miejsce: Sergiusz Dworczyk

II miejsce: Agata Kisiel

III miejsce: Przemysław Kobryń

W grupie szkół ponadgimnazjalnych:

I miejsce: Bartosz Janosz

II miejsce: Krzysztof Liszka

III miejsce: Robert Chlebek

 23.03.2017r. nasze dziewczyny wywalczyły II miejsce w powiatowych zawodach badmintona! Reprezentacja szkoły wystąpiła w składzie Patrycja Lisiewska i Weronika Brzęczek. Gratulujemy! ....więcej.

 23.03.2017r. już po raz szósty w Gimnazjum nr 2 w Orzeszu Zawadzie odbył się konkurs profilaktyczny, który organizowany jest dla uczniów szkół gimnazjalnych z terenu powiatu mikołowskiego. Głównym jego celem jest zwiększanie świadomości o zagrożeniach uzależnieniami, kształtowanie i promowanie pozytywnych norm i wartości, kształtowanie odpowiedzialnej postawy wobec własnego zdrowia oraz zaangażowanie młodzieży do rówieśniczych działań profilaktycznych. Tegoroczna edycja konkursu była bardzo wyrównana, a  największą wiedzą wykazały się dziewczyny z gimnazjum w Ornontowicach – Martyna Malczyk i Wiktoria Szwerthalter, drugie miejsce zdobyła drużyna z Gimnazjum nr 2 w Orzeszu – Zawadzie – Sandra Piksa i Wiktoria Pytel, a trzecia lokata przypadła drużynie z Zespołu Szkół w Orzeszu - Barbara Matula i Wiktoria Nowicka. Gratulacje należą się jednak wszystkim uczestnikom rywalizującym w zadaniach wymagających szerokiej wiedzy związanej z profilaktyką uzależnień i zasadami promującymi zdrowy styl życia. ....więcej.

 21 marca miał miejsce tradycyjny Dzień Szkoły połączony z powitaniem wiosny. W ramach projektu edukacyjnego Karol Kancelista i Adrian Kulok zaprosili gimnazjalistów do zabawowych konkurencji sportowych. Słodkości były nagrodą za odwagę i sprawność fizyczną. Zabawy sportowe przeplatane były przedstawieniem piosenek. Pomysłodawcą konkursu była pani Barbara Kucharewicz, a konferansjerami Nikola Bartel i Robert Kret. Dowcipnymi komentarzami wprowadzali oni w charakter piosenek. Wszystkie klasy włożyły sporo pracy w przygotowanie i pięknie się zaprezentowały na scenie. Uczniowie w ciekawy i wesoły sposób interpretowali przydzielone muzyczne kawałki! Nic więc dziwnego, że zostali docenieni przez komisję oceniającą w ramach konkursu Superklasa. Wszyscy dobrze się bawili!!!! Zdjęcia waszych występów wykonała Julia Todys z kl. 3 b ....więcej.

 20.03.2017r. w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku odbył się  konkurs „Najlepszy programista w ZST”. W konkursie udział wzięli również uczniowie gimnazjów. Naszą szkołę reprezentował Filip Grzywok z II a, który zajął w konkursie II miejsce. Poziom jaki prezentowali zawodnicy był bardzo wysoki i jednocześnie wyrównany. Jury długo oceniało rozwiązania zawodników by w końcu wyłonić zwycięzców. Gratulujemy kolejnego sukcesu!

 30 stycznia 2017r. Filip Grzywok został laureatem GOOGLE CODE-IN 2016, konkursu organizowanego corocznie przez Google skierowanego dla uczniów gimnazjów i szkół średnich (w wieku 13-17 lat), polegającego na wykonywaniu rozmaitych zadań dla organizacji open source. Nagroda główna to fundowana przez Google wycieczka do siedziby firmy w Mountain View dla zwycięzcy oraz jednego z rodziców, gdzie uczestniczą w uroczystości rozdania nagród i mają możliwość porozmawiania z pracownikami firmy. Filip odwiedzi Amerykę w czerwcu. Gratulujemy!!!

 W dniu 09. 03 w Borowej Wsi odbył się etap rejonowy XVI Wojewódzkiego Konkursu Biblijnego, ze znajomości 1i 2 Listu św. Pawła do Koryntian. Miejsce II zajęła uczennica klasy III d Barbara Profaska, zaś I miejsce zdobyła uczennica klasy I b Sylwia Marcol. To właśnie Sylwia będzie reprezentować powiat mikołowski na etapie finałowym w Bielsku - Białej. Obu gratulujemy wiedzy i trzymamy kciuki za finalistkę. ....więcej.

 9 marca w Zespół Szkół Nr1 Specjalnych w Mikołowie Borowej Wsi odbyło się podsumowanie VIII edycji Powiatowego Konkursu Fotografii Ekologicznej, zatytułowanej „Cztery pory roku”. Nasza uczennica Julia Todys uzyskała wyróżnienie za zdjęcie „Liść”. ....więcej.

 07 marca drużyna dziewcząt w składzie: P.Lisiewska, A.Smolorz, U.Czyszczoń, J.Matera, A.Nowacka, W.Płonka, W.Brzęczek, A.Jankowiak zdobyły 3 miejsce w powiatowych zawodach siatkówki dziewcząt.  Zawody były na bardzo wysokim poziomie. Każda z drużyn opierała się na zawodniczkach drużyn występujących w wojewódzkich rozgrywkach ŚZPS. Nasze dziewczyny pokonały zespół Gostyni 2:1 oraz nieznacznie uległy zespołom z Mikołowa i z Łazisk przegrywając z nimi w tie-breakach. Z Łaziskami 2-1 i 15-13 w ostatnim secie oraz z Mikołowem 2-1 i 15-11 w ostatnim secie.

 1 marca w ZS w Czerwionce-Leszczynach uczniowie naszego gimnazjum Marta Czyż i Maciek Smołka brali udział I edycji Konkursu Powiatowego „Laboratoryjne potyczki. Uczestnicy konkursu wykonywali w parach doświadczenia chemiczne i opisywali ich przebieg. Konkurs trwał 60 minut. Konkurencja była duża, bo aż 20 drużyn zgłosiło się do konkursu, ale młodzi chemicy bawili się wspaniale i dali z siebie wszystko podczas wykonywania doświadczeń. ....więcej.

 Luty i początek marca to czas rozgrywania powiatowych zawodów w grach zespołowych. Ciekawostką jest fakt, że we wszystkich turniejach finałowych chłopców skład był jednakowy: G1 Mikołów, G2 Mikołów, G1 Łaziska i G2 Orzesze - Zawada. To dobrze, że dzięki funkcjonowaniu klas sportowych jesteśmy w tym sportowym elitarnym gronie. Reprezentacja naszego Gimnazjum po bezproblemowym wygraniu wszystkich zawodów miejskich ze zmiennym szczęściem uczestniczyła w kolejnym etapie rozgrywek. Na początek chłopcy zajęli 4 miejsce w powiecie w koszykówce. Następnie 3 miejsce w powiecie w piłce ręcznej. 6 marca w Mikołowie odbyły się powiatowe zawody w siatkówce chłopców. Tym razem nasza reprezentacja nie miała sobie równych. Kolejne zwycięstwa z Gimnazjum nr 2 w Mikołowie 2:0 z Gimnazjum nr 1 w Mikołowie 2:1 i Gimnazjum nr 1 w Łaziskach 2:0 zadecydowały, że z kompletem zwycięstw zostaliśmy drugi rok z rzędu Mistrzem Powiatu w Siatkówce chłopców. Na wysokim poziomie rozgrywany był mecz z Gimnazjum nr 1 w Mikołowie gdzie podobnie jak w naszej szkole istnieje klasa sportowa o profilu siatkówki. W pozostałych szkołach biorących udział w zawodach również są klasy sportowe jednak ich profil to piłka nożna (G1 Łaziska) i ogólnie sporty zespołowe (G2 Mikołów). Zespół wystąpił w składzie: Robert Kret - atakujący i kapitan, Mateusz Słupik - rozgrywający, Marcin Paterman, Piotr Waszak i Kamil Mania - przyjmujący, Dawid Jędrysik i Jakub Rurański - środkowi bloku, trener - Tomasz Bober. ....więcej.

 31 marca w Rybniku odbył się finał III Międzypowiatowego Konkursu "Poliglota Ziemi Śląskiej", którego organizatorem było Centrum Usług Językowych "Albion". Wśród finalistów znalazł się uczeń naszego Gimnazjum - Jakub Rurański, który w etapie szkolnym, w którym brało udział 172 gimnazjalistów z regionu, uzyskał piąty wynik. Również w finale uplasował się bardzo wysoko - ostatecznie zajął 6 miejsce. Gratulujemy!!

 Dnia 23 marca 2017 r. w naszym Gimnazjum odbędzie się VI POWIATOWY KONKURS PROFILAKTYCZNY „Nie daj się wkręcić”. Więcej w zakładce KONKURSY.

 17 marca odbył się VII Powiatowy Konkurs Kulturoznawczy o Krajach Niemiecko- i Anglojęzycznych. Drużyna reprezentująca nasze Gimnazjum - Marta Czyż oraz Jakub Rurański - zajęła III miejsce. GRATULUJEMY!

 10 lutego na dobre rozpoczął się weekend. Uczniowie naszej szkoły wybrali się wraz z opiekunami na lodowisko do Żor. Wjazd jak zwykle okazał się strzałem w dziesiątkę! Świetna atmosfera i aktywność uczniów nie opuszczała ich do samego końca. ....więcej.

 7 lutego 2017 r. w Gimnazjum nr 2 w Orzeszu-Zawadzie odbyły się warsztaty językowe prowadzone przez lektorkę Goethe-Institut w Krakowie – panią Beatę Hadasz. Były one prezentem dla 4 szkół w Polsce, które w roku szkolnym 2015/2016 zdobyły certyfikat jakości oraz główną nagrodę finansową w projekcie „Qualitätssiegel - Schule im Wandel” („Odznaka jakości - Zmieniająca się szkoła”). Dla naszego Gimnazjum wygrana ta była wielkim wyróżnieniem, uwieńczeniem bardzo pracowitego roku, ale przede wszystkim inspiracją do utworzenia multimedialnej pracowni językowej, z której możemy już w pełni korzystać. W obecnym roku szkolnym kontynuujemy nasz udział w projekcie „Schule im Wandel”. Same animacje natomiast były intensywnym spotkaniem z językiem niemieckim, które umożliwiły naukę powiązaną z zabawą. Była to świetna okazja, aby w ciekawy, kreatywny sposób wzbogacić swoje słownictwo oraz zgłębić wiedzę kulturoznawczą. Podczas tej wizyty różnorodność gier, a także nauka nowych zwrotów niemieckich oraz zabawa przy muzyce i chuście animacyjnej dostarczyła uczniom sporo radości. Pani Beata Hadasz odwiedziła naszą szkołę już po raz drugi, poprzednio w 2015 roku w ramach projektu „Deutsch-Wagen-Tour”. I tym razem nas nie zawiodła - była wzorowo przygotowana. Bardzo dziękujemy pani Beacie Hadasz oraz Goethe-Institut w Krakowie za przeprowadzone warsztaty, wszystkie ciepłe słowa oraz inspirację do dalszego działania. (Monika Musioł-Skrzypiec).

65 KONSULTACJE - w II półroczu r.szk.2016/2017

 Sztab 25. Finału WOŚP w Orzeszu - Zawadzie oficjalnie podsumował swoją działalność. Dzięki ludziom dobrego serca zaangażowanym w ideę pomocy najbardziej bezbronnym – dzieciom i ludziom starszym – udało nam się w tym roku zebrać najwyższą jak dotąd w szesnastu zorganizowanych przez nas Finałach, kwotę 36 340,43! Nic nie udałoby się bez Was – wolontariuszy, rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły i mieszkańców Orzesza, którzy do puszek wolontariuszy wrzucali nie tylko przysłowiową złotówkę! Dziękujemy wszystkim sponsorom i osobom niestrudzenie od lat wspierającym działalność naszego Sztabu! ....więcej.

25. FINAŁ – 15.01.2017r. – po raz szesnasty w naszej szkole ....więcej.

 Grupa naszych gimnazjalistów pierwszy tydzień ferii zimowych spędziła we włoskich Dolomitach w pięknej miejscowości Piancavallo. Organizatorem obozu narciarsko snowboardowego był klub sportowy Manhattan 27 z Katowic. Przez 6 dni uczestnicy doskonalili swoje umiejętności pod okiem wykwalifikowanych instruktorów na świetnie przygotowanych trasach. Mieszkali na wysokości 1300mnpm w hotelu Stella Montis oddalonego o 150 metrów od dolnej stacji kompleksu narciarskiego składającego się z 6 wyciągów krzesełkowych oraz 2 tuneli z taśmami dla początkujących. Do dyspozycji uczestników obozu było 17 km tras o różnym stopniu trudności. Wprawdzie ten bardzo udany wyjazd już się skończył, ale przed oczami wszyscy mają jeszcze piękne góry, pełne słońce oraz pogodnych i przyjaźnie nastawionych Włochów. W grupie, której opiekunem był Pan Tomasz Bober znaczną część stanowili uczniowie naszej szkoły - Michalina Studnik, Katarzyna Hensel, Martyna Staniczek, Adam Piątek, Jakub Bugaj, Klaudiusz Górny i Jakub Rurański. Za rok na pewno znowu tam zawitamy! (Tomasz Bober). ....więcej.

 12 stycznia w Gimnazjum nr 3, w Łaziskach Średnich miał miejsce Powiatowy Konkurs Czytelniczy poświęcony serii „Zwiadowcy” J. Flanagana. Reprezentacja naszej szkoły to: Paulina Otawa, Paweł Pozór i Adrian Stachoń z klasy 1a. Dzielnie wykonywali swoje zadania i zdobyli sporo punktów. ....więcej.

 W grudniu Martyna Pierschkalla z klasy 1b i Maciek Smołka z klasy 3b wzięli udział w teście pisemnym z przygód Percy Jacksona w ramach Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczego zorganizowanego przez Zespół Szkół Ogólnokształcących w Mysłowicach. W konkurencji polegającej na wykonaniu pracy plastycznej, pięknego lapbooka do książek o Percy Jacksonie wykonała Weronika Kaczanowska z klasy 1a.

 W tym roku po raz trzeci przyłączyliśmy się do Ogólnopolskiej Akcji Szlachetna Paczka. „SZLACHETNA PACZKA to projekt Stowarzyszenia WIOSNA, który inspiruje ludzi do stawania się kimś więcej(…). Do SZLACHETNEJ PACZKI włączane są rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej z niezależnych od siebie przyczyn. Docieramy do prawdziwej biedy – tej ukrytej, a nie tej, która krzyczy i żąda pomocy. Naszym celem jest mądra pomoc, czyli taka, która daje szansę na zmianę.” – i dlatego właśnie my też pomagamy (http://www.szlachetnapaczka.pl) ....więcej.

 Cybernauci – kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci” to projekt szkoleniowy realizowany przez fundację Nowoczesna Polska w partnerstwie z Collegium Civitas. Głównym celem projektu jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa korzystania z sieci przez dzieci i młodzież, a także ich rodziców, opiekunów i nauczycieli. Do osiągnięcia celu przyczyni się realizacja warsztatów w szkołach dla wszystkich grup docelowych. Warsztaty obejmują takie zagadnienia jak bezpieczne korzystanie z Internetu i nowych technologii, informacje o cyberzagrożeniach, ochrona wizerunku w sieci oraz podstawy praw autorskich. W szkołach objętych wsparciem warsztaty dla uczniów, nauczycieli i rodziców prowadzą specjalnie przygotowani trenerzy.

Dodatkowo szkoły zapraszamy do konkursu na realizację działań na rzecz bezpieczeństwa angażujących całe społeczności szkolne. Projekt jest finansowany ze środków Ministra Edukacji Narodowej. Projekt został objęty honorowym patronatem przez Ministerstwo Cyfryzacji, Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji.

 15 grudnia odbyła się wideokonferencja z uczniami z Asgardskole w Danii, z którymi współpracujemy w ramach programu Instytutu Goethego "Das Bild der Anderen". Było to nasze pierwsze spotkanie "na żywo", w trakcie którego mogliśmy nie tylko porozmawiać po niemiecku, ale również wspólnie zaśpiewać kolędy w czterech językach, nauczyć się duńskich słów i pochwalić talentem muzycznym. Julia Sikora zaśpiewała polską kolędę przy akompaniamencie puzonu, na którym zagrał Maciek Smołka. Na zakończenie tej emocjonującej przygody przygotowaliśmy dla naszych kolegów pyszne racuchy. Wprawdzie nie mogli ich osobiście spróbować, ale z pewnością znają już sposób ich przygotowania. Oczywiście racuchy się nie zmarnowały... po wideokonferencji odbyła się degustacja. DZIĘKUJĘ całej grupie za pełen profesjonalizm (!), panu Tomkowi za dzielne znoszenie naszych "technicznych" zachcianek oraz wszystkim nauczycielom za pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia. “Jeden język ustawia Cię w korytarzu życia. Dwa języki otwierają każde drzwi po drodze.” – Frank Smith (Monika Skrzypiec)

 Do SZLACHETNEJ PACZKI włączane są rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej z niezależnych od siebie przyczyn. My pomagamy :) Dołączcie do nas!!!!.

 REFORMA OŚWIATY W związku z planowaną reformą struktury szkolnictwa zamieszczamy na stronie internetowej, linki do reformy oraz broszury z najistotniejszymi pytaniami i odpowiedziami dotyczącymi planowanych zmian.

Kuratorium Oświaty w Katowicach

Reforma Edukacji - MEN

 W dniu 28 listopada 2016 roku uczniowie klas III naszego gimnazjum wzięli udział w programie realizowanym przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego w Katowicach w ramach kampanii społecznej „WKRACZASZ W DOROSŁOŚĆ – WYBIERAJ. Warsztaty prowadzone z młodzieżą miały na celu promowanie zdrowego trybu życia, wolnego od uzależnień, kształtowanie umiejętności dokonywania odpowiedzialnych wyborów i zachowania się w sytuacjach trudnych, kiedy obok nie będzie nikogo, kto pomoże podjąć właściwą decyzję. Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji byli również gośćmi gimnazjalistów 29 listopada podczas „Dnia Twórczej Profilaktyki – Przystanek Zawada”, kiedy to rozmawiali z młodymi ludźmi o zagrożeniach, które niosą za sobą nieprzemyślane i pochopnie podejmowane decyzje. galeria

 24 listopada w Hali MOSiR rozegrano turniej powiatowy w tenisie stołowym dla dziewcząt i chłopców - uczniów gimnazjów. Reprezentacja naszej szkoły w kategorii dziewcząt w składzie Weronika Kaczanowska, Martyna Sznapka zdobyły pierwsze miejsce co skutkuje awansem do zawodów rejonowych.

 UWAGA!! 29 listopada 2016 - III Przystanek Zawada – dzień twórczej profilaktyki więcej

 W niedzielne popołudnie 20 listopada zaprosiliśmy rodziny, znajomych i wszystkich mieszkańców lokalnej społeczności na spektakl „HOTEL SPLENDOR” przygotowany przez uczniów naszej szkoły. Przedstawienie to było prezentowane nauczycielom i pracownikom oświaty, jednak najbliżsi naszych cudownie utalentowanych aktorów i wokalistów, nie mieli okazji jego obejrzenia. I to właśnie było naszą główną motywacją do zorganizowania wieczoru teatralnego w gimnazjum. Przed spektaklem każdy mógł poczęstować się kawą i domowym ciastem upieczonym przez rodziców i nauczycieli.

Choć trochę obawialiśmy się tego czy dopisze publiczność, nasze obawy okazały się przedwczesne. Goście wypełnili salę do ostatniego miejsca już na długo przed rozpoczęciem spektaklu i mieli okazję zobaczyć brawurowo zagrane i zaśpiewane przedstawienie, które wzbudziło dużo radości i uśmiechu. Długie brawa na stojąco były wzruszającą i zasłużoną  nagrodą dla uczniów!

Dziękujemy wszystkim, którzy zaszczycili nas swoją obecnością! galeria

 18 listopada uczniowie naszego Gimnazjum wzięli udział w XV Ogólnopolskim Konkursie Języka Niemieckiego, którego organizatorem było PSNJN. Trzy osoby - Marta Czyż, Anna Wyrobek oraz Jakub Rurański - zakwalifikowały się do etapu regionalnego, w którym 5 stycznia w Zespole Szkół Prywatnych w Katowicach zmierzyły się ze 129 uczniami śląskich szkół.

 ZAPROSZENIE na spektakl HOTEL SPLENDOR w wykonaniu grupy teatralnej SZANSA. Spektakl odbędzie się 20 listopada w budynku Gimnazjum nr 2 im. Stanisława Ligonia w Orzeszu-Zawadzie, ul. Szkolna 44 o godz. 17.00. WSTĘP WOLNY! plakat

 3 listopada w hali MOSiR w Łaziskach Górnych odbyły się miejskie zawody piłki ręcznej dziewcząt i chłopców. Zarówno nasze dziewczyny jak i chłopcy okazali się najlepsi wśród orzeskich gimnazjów!

Zespół dziewcząt zwyciężył z G1 Orzesze 10:9 oraz z G3 Gardawice 12:3. Natomiast zespół chłopców pokonał G 1 Orzesze 17:3 oraz G3 Gardawice 22:2. Wyniki poszczególnych meczy mówią same za siebie. GRATULUJEMY!

Drużyna dziewcząt wystąpiła w składzie: Bartel Nikola, Gierlotka Daria, Dziedzic Weronika, Smolorz Agata, Studnik Michalina, Piksa Dorota, Płonka Weronika, Smolorz Magda, Todys Julia, trener Piotr Brzoza.

Drużyna chłopców wystąpiła w składzie: Marcin Paterman, Piotr Waszak, Robert Kret, Mateusz Słupik, Jakub Rurański, Paweł Golba, Oskar Sontag, Dawid Jędrysik, Jakub Paryła, Mateusz Kupiec i Filip Niedziela, trener Tomasz Bober

 26 października odbyły się powiatowe i zarazem rejonowe zawody w przełajowych biegach sztafetowych dziewcząt i chłopców. Bardzo dobrze spisali się w nich nasi chłopcy którzy w składzie: Jakub Rurański, Patryk Waszak, Klaudiusz Górny, Alan Morczinek, Robert Kret i Piotr Waszak zajęli 3 miejsce w rejonie i 2 miejsce w powiecie. Przed naszą drużyną finiszowali zwycięzcy czyli Gimnazjum Sportowe nr 9 w Tychach oraz Gimnazjum nr 1 w Mikołowie. Choć wszyscy spisali się znakomicie to na szczególna pochwałę zasługuje postawa Roberta Kreta i Piotra Waszaka, którzy wyprowadzili drużynę na podium.

Nieco słabiej spisały się dziewczyny, które zajęły 11 miejsce. Jednak optymizmem napawa fakt, że aż pięć zawodniczek to uczennice klas pierwszych więc za rok może być tylko lepiej. Szczegółowe wyniki zawodów dostępne na stronie MOSiR Łaziska Górne”. zdjęcia

 26 października w VIII Regionalnym Konkursie Gwarowym pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Orzesze, zorganizowanym tradycyjnie w Domu Śląskiej Kultury w Woszczycach, Martyna Pierschkalla z klasy 1b zdobyła wyróżnienie, a Michasia Studnik i Szymon Bańczyk z klasy 2c zajęli III miejsce. Martyna opowiadała o starce, która budziła ją do szkoły w niedzielę. Michasia i Szymon przedstawili tekst Marka Szołtyska pt. „Złoto rybka”.

 19 października w naszej szkole odbyła się uroczystość Miejskich obchodów Dnia Edukacji Narodowej. Swoją obecnością zaszczyciło nas wielu gości – władze Miasta Orzesze, przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Katowicach, Dyrektorzy orzeskich placówek oświatowych, nauczyciele aktywni zawodowo i emerytowani oraz pracownicy administracji oświatowej, przedstawiciele instytucji na co dzień współpracujących z przedszkolami i szkołami. Spotkanie to było okazją do podziękowania wszystkim osobom związanym ze szkolnictwem za ich codzienną trudną - jednak przynoszącą wiele satysfakcji - pracę. Podczas spotkania uhonorowano nauczycieli, którzy osiągnęli kolejne stopnie awansu zawodowego, jak również tych, którzy za swoją pracę zostali nagrodzeni w szczególny sposób - Nagrodą Burmistrza Miasta Orzesze.

Młodzież swoje podziękowanie przygotowała w formie brawurowego spektaklu „Hotel Splendor”. Fantastycznie zagrane przez młodych aktorów w scenerii hiszpańskiego hotelu przedstawienie, pokazywało niecodzienne perypetie Dyrektora tytułowego hotelu zmagającego się, z pomocą lojalnej pokojówki, z tłumem nietuzinkowych gości, którzy przysparzają mu bardzo wielu kłopotów. Piosenki w wykonaniu wokalistów i zespołu nadały przedstawieniu czarowny klimat. zdjęcia

 UWAGA! Zmiany w rozkładzie jazdy autobusów. rozkład

 Dnia 27 września w naszej szkole odbyły się obchody Dnia Języków Obcych. Wszystkim uczestnikom gratulujemy pomysłowości, wiedzy i pracowitości. Wypadliście świetnie! Miejsca na podium są jednak niepodzielne, wiec szczególne wyrazy uznania dla klas:

I miejsce- klasa II b- Zjednoczone Emiraty Arabskie – 327p. (Fantastyczny szejk z żonami, tancerkami i szybami naftowymi) 

II miejsce-klasa I b- Brazylia- 306p. (Piękne taneczne trio, leżaczki, palmy i ślizgawki wodne)

III miejsce- klasa III b- Islandia – 298p. (Wulkany, Wikingowie i Walter Mitty)

IV miejsce- klasa III d- Chiny- 287p. (Imponujący mur chiński, świetna lekcja kaligrafii oraz wykwintna kuchnia)

V miejsce- klasa II a- Kenia- 286p. (Przejażdżka na zebrach i hienach)

VI miejsce- klasa I a- Meksyk- 283p. (Taniec śmierci, La Bamba na dwie gitary, piękne poncza i zachwycające kaktusy)

VII miejsce- klasa I c- Tajlandia- 278p. (Profesjonalne stroje, pokorni mnisi i przepyszne potrawy)

VIII miejsce- klasa III a- Peru- 272p. (Świetne churros, prezentacja na wysokim poziomie i prawie native lektor hiszpańskiego)

IX miejsce- klasa II c- Włochy- 259p. (Sam papież, Leonardo da Vinci i Michelangelo przyjechali, by dla nas wystąpić, a na dodatek pizza)

X miejsce- klasa III c- 255p. (Niby na końcu, ale absolutnie nie byli przegrani, wywiad z Sią, piękne krajobrazy Australii i profesjonalna obsługa)

Moi drodzy... w tym roku nie można powiedzieć o mocnych faworytach. Było świetnie. Spisaliście się na medal. Mieliśmy podróż dookoła świata w 3 lekcje! Wasza pomysłowość robi wrażenie!!! Gratulacje! Dla zwycięskiej klasy- dzień bez pytania i niezapowiedzianych kartkówek- do ustalenia z wychowawcą.

65 PROJEKTY - tematy w r.szk.2016/2017

65 KONSULTACJE - w I półroczu r.szk.2016/2017

 Już po raz kolejny młodzież naszego Gimnazjum działająca w Orzesko - Ornontowickiej Grupie PaT włączyła się w Mikołowską Powiatową Kampanię Społeczną  „Łańcuch Czystych Serc”. W dniu 13. września 2016 r. uczniowie szkół z naszego powiatu, parlamentarzyści oraz samorządowcy spotkali się na mikołowskim rynku. Na scenie można było zobaczyć występy kolegów i koleżanek z różnych szkół, w punktach informacyjnych dowiedzieć się więcej na temat uzależnień, HIV/AIDS, cukrzycy czy transplantologii. O godz. 13.00 przy dźwiękach syren strażackich i dzwonów kościelnych wszyscy zgromadzeni chwycili się za ręce uniesione w górze, dając wyraz swemu poparciu dla wspólnej idei - mówieniu zdecydowanego „NIE” narkotykom, alkoholizmowi, przemocy i nietolerancji. Na koniec tradycyjnie odtańczona została również „belgijka”.

 Nasze Gimnazjum już od ponad 5 lat uczestniczy w projekcie Instytutu Goethego "Das Bild der Anderen", polegającym na współpracy z zagranicznymi szkołami. W tym roku naszą szkołą partnerską jest Asgard Skole w Danii, zaś w samym projekcie bierze udział 14 uczniów klas III oraz ich 20 duńskich rówieśników. Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia, świetnej zabawy i wielu wrażeń. (Monika Skrzypiec)

ROZPOCZĘCIE NOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

Dyrekcja Gimnazjum nr 2 im. St. Ligonia w Orzeszu-Zawadzie informuje, iż rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017 odbędzie się w dniu 01. 09. 2016 r. mszą świętą o godzinie 9.00 w Kościele Parafialnym w Zawadzie.

O godzinie 9.50 - uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w budynku szkoły

AUTOBUSY:

z Jaśkowic godz. 8.25

z Zazdrości godz. 8.40

Powrót z Zawady około godz. 11.00