AKTUALNOŚCI

 

*22 czerwca zakończył się kolejny rok szkolny. Wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły życzymy słonecznych i bezpiecznych wakacji.

            

*KOMUNIKAT MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ w sprawie terminów ferii zimowych w roku szkolnym 2011/2012 oraz 2012/2013 można przeczytać na stronie http://www.men.gov.pl w zakładce ŻYCIE SZKOŁY.

 

*14 czerwca 2011 r, w naszej szkole, jak co roku, odbyło się spotkanie z rodzicami przyszłych klas I oraz podsumowanie pracy dydaktycznej i wychowawczej połączone z podziękowaniami dla władz Miasta Orzesze, sponsorów szkoły, rodziców i wszystkich zaangażowanych w prace na rzecz naszego gimnazjum. Władze Miasta, sponsorzy oraz rodzice otrzymali listy z podziękowaniami, gratulacjami oraz jako upominek metalowe tarcze szkolne. Na zakończenie uroczystości dyrektor Ewa Golus pochwaliła się zdobytym przez naszą szkołę już po raz drugi certyfikatem „Złotej Szkoły Wszyscy uczniowie i zaproszeni goście mogli obejrzeć przedstawienie „Pomsta” Mariana Makuli, które powstało na podstawie Zemsty Fredry, a aktorzy w sztuce mówili i śpiewali śląską gwarą. Honorowym gościem naszej uroczystości był Pan Marian Makula”.

 

*SPOTKANIE ORGANIZACYJNE DLA RODZICÓW uczniów klas pierwszych w roku szkolnym 2011/2012 odbędzie się 14 czerwca 2011 roku. W zakładce REKRUTACJA więcej informacji...

 

*UWAGA! Na stronie https://slaskie.edu.com.pl uczniowie klas trzecich mogą od 09 maja br. rejestrować się w systemie i wybierać szkoły ponadgimnazjalne.

 

*10 czerwca 2011r. wzięliśmy udział w rozgrywkach finałowych Gimnazjalnej Ligi Mistrzów programu profilaktycznego „Potrafię kibicować” Euro 2012”. Wydarzenie to miało miejsce w Hali Sportowej, w Mikołowie. Do współzawodnictwa stanęły oprócz nas, gimnazja z Ornontowic, Gostyni i Mikołowa. Podobnie jak w roku ubiegłym, oceniane były dyscypliny sportowe, wiedza na temat sportu i sposób kibicowania. Jak zawsze pokazaliśmy klasę. Ostatecznie zajęliśmy II miejsce po Ornontowicach. Nasi uczniowie zostali nagrodzeni zestawem Parkera i grą komputerową oraz możliwością kibicowania na meczach Ruchu Chorzów. Szkoła zdobyła puchar i zestaw piłek. Na uwagę zasługuje fakt, że Marcin Morawski zdobył największą ilość punktów w teście wiedzy sportowej i w nagrodę otrzymał piłkę do koszykówki z autografem Marcina Gortata.

 

*9 czerwca 2011 r. uczestnicy kółka regionalnego udali się na wycieczkę rowerową, która jak co roku, kończy cykl spotkań. Celem wycieczki było zwiedzenie ciekawych miejsc Woszczyc. Przystankami na trasie były: kościół pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła, kapliczka Jana Nepomucena, dwór Szczepańskich, Ośrodek Wypoczynkowy „Baron” oraz Zajazd Kasztelański (od lutego tego roku Dom Śląskiej Kultury).

 

*01 czerwca 2011r. po raz pierwszy obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Niemiecki, zorganizowany w ramach projektu jubileuszowego „der-tag.pl/dzień.de” Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Organizacja ta została powołana przez Rządy Polski i Niemiec, a w tym roku obchodzi swoje 20-lecie. Równocześnie w niemieckich szkołach odbywają się Dni Polskie. Nasz Dzień Niemiecki składał się z dwóch części: artystycznej oraz quizu kulturoznawczego połączonego z oceną plakatów o Niemczech przygotowanych przez każdą z klas. Część artystyczną, po krótkim wprowadzeniu Magdy Kasprzak, rozpoczęła Patrycja Baut dynamiczną piosenką „99 LuftballonsNeny, zaś Kinga Ambroszkiewicz przygotowała i zaprezentowała bardzo ciekawą prezentację multimedialną, przybliżając tym samym wszystkim podstawowe informacje o Niemczech. Uczniowie naszego Gimnazjum mieli również możliwość obejrzenia skeczu przygotowanego przez chłopców z klasy Ib (Marcina Bartel, Kamila Kruszyna, Bartka Smyla oraz Mateusza Sznapka), teledysku piosenkarki Christiny Stuermer pt. „Engel fliegen einsam” i wysłuchania dwujęzycznej piosenki NenyIrgendwie, irgendwo, irgendwann” („Anyplace, anywhere, anytime”) również w wykonaniu Patrycji. Jednak z największym entuzjazmem został przyjęty filmik autorstwa Rafała Świacznego i Dawida Szmajducha, w którym to pytali nauczycieli naszej szkoły, co wiedzą na temat Niemiec. Rada Pedagogiczna dzielnie odpowiadała na wszystkie pytania, uciekając się do własnych doświadczeń czy też nawet piramidy wieku i płci, za co oczywiście bardzo dziękujemy. Po części artystycznej przedstawiciele klas zmierzyli się z quizem kulturoznawczym. Pierwsze miejsce zajęła drużyna z klasy Ia, drugie klasa IIIc, zaś trzecie IIc. Wszystkim dziękujemy za współpracę a zwycięzcom gratulujemy! /Monika Musioł-Skrzypiec oraz Katarzyna Banasiak/

 

*30 maja 2011 r. uczniowie klas II i III, wybrali się na wycieczkę do Katowic. Spacerując po ulicach stolicy naszego województwa, obejrzeli dom naszego patrona Stanisława Ligonia na rogu ulic Kościuszki i Szeligiewicza. Następnie udali się na cmentarz przy ulicy Sienkiewicza, aby zapalić znicz i pomodlić się nad grobem Ligonia i jego żony Wandy. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie gmachu Polskiego Radia Katowice przy ulicy Juliusza Ligonia. Oprowadzającym, jak zwykle, był redaktor Henryk Grzonka, który opowiadał o funkcjonowaniu instytucji oraz pozwolił zobaczyć m.in. studio nagrań, blok emisyjny (wiadomości radiowe na żywo), archiwum, izbę pamięci Stanisława Ligonia, studia nagrań wywiadów, biuro reporterów.

 

*13 maja 2011 r. w naszej szkole odbyła się już siódma Międzygimnazjalna Debata Młodzieży. W tym roku myślą przewodnia spotkania było: „Musisz wiedzieć, aby pomóc sobie i innym”. Naszym zamiarem było przypomnienie młodzieży różnych zagrożeń, z którymi mogą się zetknąć w codziennym życiu, także dorosłym, a przede wszystkim wskazanie możliwości radzenia sobie z nimi. Dlatego też  główny nacisk położony został na uświadomienie istnienia  wielu możliwych rozwiązań tego samego problemu, odpowiedzialne podejmowanie decyzji, których konsekwencje dotykają nie tylko nas samych, ale i ludzi wokół nas. Gośćmi na Debacie byli Pani Mariola Kujańska (CD i KK w Rybniku), która mówiła o problemach związanych z HIV i AIDS, Pan Janusz Trawka (PTI W Katowicach), który przekonywał, że Internet i gry komputerowe nie muszą szkodzić, jeśli wiemy, jak z nich korzystać oraz Pan Dariusz Pietrek (KANA Katowice) wskazujący, że mechanizmy uzależnienia mogą dotyczyć każdej substancji i każdej osoby. Podczas warsztatów, prowadzonych przez pedagogów i psychologów – Bożenę Kołodziej,  Monikę Mamoń Świerczek, Kingę Szala, Ilonę Markiton, Agnieszkę Strzoda, Jolantę Zwyrtek -  młodzież zastanawiała się nad podejmowaniem trudnych wyborów, konsekwencjami z nimi związanymi i przyjęciem odpowiedzialności za każde słowo i działanie. Serdecznie dziękuję młodzieży za udział w Debacie oraz za pomoc wszystkim, dzięki którym mogła się ona odbyć. /Ilona Czardybon/ zdjęcia...

 

*12 maja 2011 r. odbył się w naszej szkole Powiatowy Konkurs z Języka Niemieckiego, w którym pierwsze miejsce zajęli ex equo Bartosz Cudok z Gimnazjum nr 1 w Orzeszu oraz Lisa Seemann z Gimnazjum nr 1 w Mikołowie, zaś drugie Dawid Klose  z Gimnazjum nr 1 w Mikołowie. Fundatorami nagród byli: Starostwo Powiatowe w Mikołowie, wydawnictwo Lektor Klett oraz Instytut Goethego w Krakowie. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za przybycie i zapraszamy w przyszłym roku.

 

*20 kwietnia 2011r., odbył się w naszej szkole wewnątrzszkolny konkurs wiedzy o Ameryce Północnej. Konkurs został zorganizowany w ramach uroczystego obchodu Dnia Ziemi. Laureatem konkursu został uczeń pierwszej klasy Damian Marcol, który uzyskał największą liczbę punktów (55/60), miejsce drugie zdobył Krzysztof Cebula z klasy 3B (48/60), miejsce trzecie Magdalena Konopka z klasy 3C (30/60). Konkurs przygotowała mgr Marzena Żak

 

Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego

*12 maja 2011 o godz. 9.00 w naszym Gimnazjum odbędzie się Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego dla uczniów gimnazjów z terenu powiatu mikołowskiego. Serdecznie zapraszamy.  

Załączniki do pobrania:

- regulamin

- ulotka

- formularz zgłoszeniowy

 

*24 marca 2011 r., na sali gimnastycznej, świętowano Dzień Szkoły. Na uroczystość tradycyjnie zaproszeni zostali uczniowie klas szóstych z Jaśkowic i Zazdrości (nasi przyszli uczniowie). Program spotkania obejmował: prezentację multimedialną dotyczącą życia Stanisława Ligonia, przedstawienie pt. „K jak krasnoludki”, kalambury, malowanie słów gwarowych, popisy śpiewu naszych uczennic, prezentację tekstów gwarowych, konkurs znajomości gwary śląskiej. Po czasie spędzonym wspólnie, nasi goście zwiedzali szkołę oraz brali udział w prezentacjach przygotowanych przez swoich przyszłych nauczycieli.

 

*18 marca 2011 roku w hali MOSiR w Mikołowie odbył się Powiatowy Turniej Badmintona. Naszą szkołę reprezentowały dziewczyny Magdalena Smyla i Patrycja Smolnik oraz chłopcy Arkadiusz Blacha i Krystian Gałaszek. W turnieju uczestniczyło 16 chłopców i 16 dziewczyn z 8 szkół. Indywidualnie wśród chłopców wielki sukces odniósł Arek Blacha, który nie przegrywając w całych zawodach nawet seta okazał się najlepszy w całym powiecie. Krystian Gałaszek zajął miejsce piąte, co dało drużynie chłopców 2 miejsce w całym turnieju. Magda Smyla i Patrycja Smolnik zajęły odpowiednio 7 i 11 miejsce. Drużyna dziewczyn zajęła 5 miejsce.

 

*18 marca 2011 roku w Gimnazjum nr 2 odbył się miejski etap Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Najlepszymi okazały się drużyny: Szkoły Podstawowej nr 5 w Zazdrości w składzie: Michał Spendel, Konrad Tkocz, Bartosz Studnik oraz Gimnazjum nr 3 w Gardawicach w składzie: Ireneusz Nierząd, Łukasz Chmiel, Arkadiusz Malcher. Obie drużyny będą reprezentować miasto Orzesze w konkursie na szczeblu powiatowym w Gimnazjum nr 2 w Mikołowie. Nagrodę indywidualną dla najlepszego zawodnika turnieju otrzymali: Michał Spendel z SP-5 oraz Łukasz Chmiel z G-3. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwał aspirant Mirosław Tuszy z KP w Orzeszu.

 

*Jak co roku, drużyny wszystkich klas brały udział w Konkursie Ligoniowym. Wydarzenie to miało miejsce 17 marca, dokładnie w rocznicę śmierci naszego patrona. 8 rund polegających tradycyjnie na sprawdzianie wiedzy, współpracy w grupie i dobrej zabawie, wyłoniło zwycięzców. Miejsce III (30 p.) zajęła klasa IIa, na II miejscu (31p.) uplasowała się klasa Ia. Na zwycięstwo zapracowała najbardziej klasa IIIb (34p.), w składzie: Krzysiek Cebula, Wojtek Ptak i Rafał Świaczny. Nagrody i dyplomy wręczono laureatom w czasie Dnia Szkoły.

 

*15 marca 2011r. w Mikołowie odbył się III Powiatowy Młodzieżowy Festiwal Nauki „Magia Ruchu” dla uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych. Drużyna naszego gimnazjum w składzie: Monika Wawrzyńczyk, Natalia Langer z klasy II b i Sebastian Bendkowski z klasy II a zdobyli tytuł Młodych Odkrywców za przygotowanie i reprezentowanie naszej szkoły w tym Festiwalu. Drużyna ta zajęła ponadto I miejsce w konkursie filmowym „Zakręćmy się” towarzyszącym Festiwalowi za film pt. „Różne aspekty ruchu w fizyce na podstawie doświadczeń”. Monika Wawrzyńczyk zdobyła nagrodę I stopnia w konkursie plastycznym towarzyszącym Festiwalowi Nauki.

 

*10.03.2011 r. w naszej szkole odbył się Powiatowy Konkurs Kulturoznawczy przeznaczony dla uczniów gimnazjów szkół powiatu mikołowskiego. Konkurs składał się z 3 części: krótkiego testu kulturoznawczego, konkurencji sprawdzających wiedzę o krajach niemieckojęzycznych oraz konkurencji sprawdzających znajomość filmu „Goodbye Lenin”. Drużynowy charakter oraz zadania, w których uczniowie prócz wiedzy musieli wykazać się refleksem, znacznie ożywiły atmosferę. Pierwsze miejsce zajęli Vanessa Slupik z kl. III a oraz Dominik Grzegorzyca z kl. I a, drugie Aneta Spendel oraz Robert Piecyk z Gimnazjum w Ornontowicach, zaś trzecie Aleksandra Anioł z kl. II c oraz Weronika Ćmiel z kl. III b. Fundatorami nagród byli Gimnazjum nr 2 w Orzeszu-Zawadzie, wydawnictwo Lektor Klett oraz Goethe-Institut w Krakowie. Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

 

*8 uczennic klas drugich i trzecich bierze udział w międzynarodowym projekcie Das Bild der Anderen pod patronatem Goethe-Institut w Krakowie. Celem projektu jest korespondencja mailowa w języku niemieckim z zagranicznymi uczniami. Nasze gimnazjum nawiązało współpracę ze szkołą w Naberechny Chelny. Wszystkim uczestnikom projektu życzymy powodzenia i wytrwałości w pisaniu.

 

*10.03.2011 r. odbył się etap wewnątrzszkolny VI Powiatowego Konkursu Języka Niemieckiego, którego organizatorem jest Gimnazjum nr 1 w Mikołowie. Trzy uczennice zakwalifikowały się do następnego etapu i 5.05.2011 r. będą reprezentowały nasze gimnazjum w Mikołowie. Serdecznie gratulujemy Adrianie Smolorz z kl. II c, Kindze Ambroszkiewicz z kl. II b oraz Klaudii Czaickiej z kl. III b i życzymy powodzenia w kolejnym etapie!.

 

*W dniu 3 marca 2011r., w siedzibie Cysterskiego Parku Krajobrazowego, odbył się trzeci etap konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe. Drużyna naszego gimnazjum w składzie Paulina Wietrzak, Adriana Smolorz, Aleksandra Anioł i Patrycja Szatny, zdobyła drugie miejsce.

 

*LAUREATKĄ Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Historii została KARINA PASZKOWSKA z klasy II a. GRATULUJEMY!!!!

 

Powiatowy konkurs kulturoznawczy

*10 marca 2011 o godz. 10.00 w naszym Gimnazjum rozpocznie się Powiatowy Konkurs Kulturoznawczy dla uczniów gimnazjów z terenu powiatu mikołowskiego. Kandydatów należy zgłaszać do dnia 01 marca 2011.  

Załączniki do pobrania:

- regulamin

- ulotka

- formularz zgłoszeniowy

 

*Podsumowanie XIX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. więcej

 

*FINALISTKĄ Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z HISTORII została Karina Paszkowska z klasy II a.

 

*Na podstawie § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 5 października 2010 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 186, poz. 1245) ogłoszone zostały terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w poszczególnych województwach w roku szkolnym 2011/2012.

Zimą 2012 r. ferie odbywać się będą wg następującego harmonogramu: 16-29 stycznia 2012 r. – województwa dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie 23 stycznia – 5 lutego 2012 r. – województwa podlaskie, warmińsko-mazurskie 30 stycznia – 12 lutego 2012 r. – województwa lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie 13-26 lutego 2012 r. – województwa kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie /Źródło: men.gov.pl /

 

*17.01.2011 – 28.01.2011 FERIE ZIMOWE

 

*09 stycznia 2011 roku zagraliśmy po raz 10. i ten jubileusz okazał się kolejnym sukcesem. Zamknęliśmy XIX Finał WOŚP w Sztabie sumą 23 644,56 zł!. 59 wolontariuszy orzeskich gimnazjów kwestowało we wszystkich miejscowościach należących do Orzesza. Wolontariusze byli bardzo wytrwali, a mieszkańcy naszego miasta okazali się bardzo hojni. Najwyższą kwotą zebraną do jednej puszki było aż 978,19 zł, ale na końcowy efekt zapracowali wszyscy wolontariusze przynosząc w sumie 21 942,47 zł. Do tego dołożyliśmy kwotę zebraną podczas spotkania jasełkowego w Gimnazjum w Zawadzie 12 stycznia. Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy nie przeszli obojętnie obok naszych wolontariuszy. Podziękowania dla sponsorów i przyjaciół, dzięki którym Sztab mógł funkcjonować i dla wszystkich osób pracujących w Sztabie. Do zobaczenia za rok. /Szef Sztabu Ilona Czardybon/

 

 

 

Ten cudowny, pełen radości czas Świąt Bożego Narodzenia niech przyniesie wiele szczęścia, dużo radości,

dobroci od ludzi, szczęścia rodzinnego oraz niosącego pokój błogosławieństwa Bożej Dzieciny.
A Nowy Rok niech  spełni najskrytsze życzenia...

 

*9 stycznia 2011 r. już po raz dziesiąty zagramy podczas XIX Finału WOŚP... więcej...

 

*8 grudnia 2010 r. w Miejskim Domu Kultury w Mikołowie odbył się VI POWIATOWY PRZEGLĄD REGIONALNY „KARLIK”. Miło nam poinformować, że nasza grupa teatralna SZANSA, pod kierunkiem p. Ilony Czardybon zajęła I miejsce w kategorii teatralnej, za spektakl „K jak krasnoludki”.

 

*25 listopada w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Mikołowie, miała miejsce III Mikołowska Jesień z Badmintonem. Arek Blacha, uczeń klasy IIc zajął 1 miejsce, zdobywając statuetkę, dyplom, medal i rakietę do gry w badmintona.

 

*Zakończyły się już szkolne etapy Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych.

Do etapu rejonowego zakwalifikowali się:

        Krzysztof Cebula, Paulina Wietrzak z geografii,

        Adriana Smolorz z języka polskiego,

        Karina Paszkowska z historii,

        Rafał Świaczny z matematyki.

 

*W dniach 12-14 października uczniowie klas III byli na wycieczce w Warszawie. Pogoda dopisała, humory i dobre samopoczucie również. Na pewno uczestnicy tej wycieczki będą miło wspominać czas spędzony w stolicy. więcej...

 

*Dnia 06 października odbyło się w naszym gimnazjum jedno z ulubionych świąt w szkole: uroczyste pasowanie na ucznia klas pierwszych. Aby jak najlepiej przyjąć kolejne pokolenie w szeregi uczniów naszej szkoły, starsi koledzy i koleżanki z klas drugich przygotowali przedstawienie oraz zabawne konkurencje. Żeby udowodnić gotowość do przyjęcia w poczet naszych uczniów, pierwszoklasiści musieli wykazać się zarówno rozmaitymi zdolnościami jak i wiedzą na temat naszego gimnazjum. Po znakomicie zdanym egzaminie Pani Dyrektor Ewa Golus dokonała pasowania na ucznia wręczając legitymacje szkolne oraz „akty ślubowania”. Na to pasowanie wszyscy czekali od kilku tygodni, wiec trudno się dziwić radości oraz zadowoleni, które panowały podczas uroczystości. więcej...

 

*Dnia 27 września w naszej szkole, Gimnazjum nr 2, odbył się, tradycyjny już, Dzień Języków Europejskich. Po raz dziesiąty spotkaliśmy się, aby poznać nieco kultury, języka i obyczajowości krajów europejskich. Nauczyciele, którzy od dziesięciu lat obserwują przygotowania uczniów z całą stanowczością mogą powiedzieć, „że nic dwa razy się nie zdarza”. Każda klasa ma swój styl, pomysł i gwiazdę, która nagle przykuwa uwagę wszystkich „turystów”. I trzeba przyznać, że pomysłowość uczniów bardzo często przewyższa nawet najwyższe oczekiwania organizatorów. więcej...

 

*24 września w piątek w naszej szkole rozpoczyna się akcja „Pola Nadziei". Jest to program skierowany do wszystkich, którzy chcą pomóc ludziom chorym na raka. Sadzimy cebulki żonkili - to one właśnie tworzą Pola Nadziei oraz kwestujemy na rzecz osób chorych na raka. W ten sposób pomagamy „Hospicjum im. Jana Pawła II” w Żorach. (www.hospicjum.zory.org.pl) zdjęcia...

 

*RODZICE! Zapraszamy na pierwsze spotkanie w roku szkolnym 2010/2011, w dniu 09 września (czwartek) na godzinę 17.00.  W pierwszej kolejności spotkanie ogólne na sali gimnastycznej, a następnie spotkania z wychowawcami w klasach.

 

*ROZPOCZĘCIE NOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2009/2010

Dyrekcja Gimnazjum nr 2 im. St. Ligonia w Orzeszu-Zawadzie informuje, iż rozpoczęcie roku szkolnego 2010/2011 odbędzie się w dniu 01. 09. 2010 r. mszą świętą o godzinie 9.00 w Kościele Parafialnym w Zawadzie.