AKTUALNOŚCI – rok szkolny 2006/2007

 

*22 czerwca 2007 roku uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2006/2007. Wszyscy zasłużyli na odpoczynek. Życzymy słonecznych (nie koniecznie upalnych!) wakacji. Pamiętajcie o bezpiecznych wakacjach, tak aby wszyscy w zdrowiu mogli się spotkać we wrześniu.

 

*ZAPRASZAMY Rodziców uczniów klas VI, którzy w roku szkolnym 2007/2008 rozpoczną naukę w klasach I, na spotkanie w budynku naszego gimnazjum w piątek 15.06.2007 r na godz. 16.30. Po spotkaniu z Dyrektorem i Radą Pedagogiczną zapraszamy na salę gimnastyczną , na której podsumujemy mijający rok szkolny.

 

*6 czerwca 2007r. odbył się indywidualny Miejski Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza Miasta Orzesze. Reprezentanci naszej szkoły zajęli następujące miejsca Justyna Pinczuk – II, i Magda Pinczuk – IV, Mateusz Szweda – II,  Krzysztof  Helbig – III. Zwycięzcom puchary wręczał wiceburmistrz Andrzej Bujok.

 

*I już po wycieczce. Zdjęcia z Warszawy możecie zobaczyć w galerii. Na pewno przypomną się Wam miejsca, które oglądaliśmy. Niestety nie wszystkie zdjęcia można umieścić w internecie bo jest ich wszystkich około 550. Uczestnicy wycieczki mogą zgłosić się z płytką po zdjęcia u p. Homańczyk.

 

*Programy nauczania dla gimnazjum z poszczególnych przedmiotów.

 

*PODRĘCZNIKI OBOWIĄZUJĄCE W ROKU SZKOLNYM 2007/2008.

 

*W dniach od 4 czerwca do 6 czerwca klasy III zwiedzać będą stolicę naszego państwa – Warszawę. Życzymy im wielu niezapomnianych wrażeń i czekamy na zdjęcia.

 

*Tradycyjnie 1 czerwca każdego roku w naszej szkole odbywają się obchody Dnia Dziecka i Dnia Sportu. W tym roku szkolnym w imprezie wzięły udział wszystkie klasy. Przed rozpoczęciem zawodów zostały omówione zadania do wykonania i punktacja w poszczególnych konkurencjach. Dzień Sportu upłynął, jak zazwyczaj takie imprezy, we wspaniałej atmosferze i przy znakomitych humorach – co można zobaczyć na zdjęciach.

 

*31 maja o godzinie 11.00 w naszej szkole rozpoczęła się już III Międzygimnazjalna Debata Młodzieży, której tematem wiodącym była problematyka uzależnień. Myślą przewodnią wiążącą wszystkie spotkania jest już od 3 lat nieprzypadkowo hasło „Bliżej siebie”, gdyż organizując debatę chcemy przede wszystkim doprowadzić do spotkania młodych ludzi z różnych szkół naszego niewielkiego miasta, a równocześnie chcemy ich wyposażyć w nową wiedzę, pokazać nowe możliwości, podzielić się doświadczeniem. Każda debata ma swoją tematykę wiodącą. W tym roku był to problem uzależnień. Zaproszeni gości przedstawili temat z różnych stron, począwszy od przyczyn i mechanizmów uzależnień, na odpowiedzialności i konsekwencjach kończąc. Byli to pedagog, konsultant ROM-E Metis w Katowicach Jolanta Zwyrtek, psycholog Monika Świeczek, specjalista ds. prewencji KWP w Katowicach komisarz Michał Gruszczyński oraz koordynator Śląskiego Centrum Informacji o Sektach i Grupach Psychomanipulacyjnych „KANA” w Katowicach Dariusz Pietrek. W drugiej części debaty młodzież uczestniczyła w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez pedagogów i psychologów szkół orzeskich.

 

*29 maja w naszej szkole uczniowie zdawali na kartę motorowerową. Do egzaminu przystąpiło 47 osób z G2 i SP5, zdało 40.

 

*28 maja br. odbył się MIĘDZYSZKOLNY KONKURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO. I miejsce zajęła uczennica Gimnazjum nr 2 Magda Honysz z klasy III b; II miejsce Dominika Czardybon z Gimnazjum nr 3 w Orzeszu i III miejsce Adrian Wodowski z klasy I a, reprezentujący również Gimnazjum nr 2 w Orzeszu.

 

*24 maja br. odbył się szkolny konkurs z życia patrona Stanisława Ligonia. Zwycięzcami konkursu zostali przedstawiciele klasy I a w składzie: Magdalena Pinczuk, Michał Jankowiak i Adrian Wodowski. Oni to awansowali do konkursu międzygimnazjalnego, który odbędzie się 31 maja w Ligoniówce, czyli izbie pamięci naszego patrona. Kolejne miejsca zajęły exekwo drużyny klasy I b i III a.

 

*31 maja 2007 r. odbędzie się w naszej szkole III Międzygimnazjalna Debata Młodzieży - Bliżej siebie, której tematem przewodnim będzie problematyka uzależnień. W tym roku podczas wspólnych zajęć spotka się młodzież z gimnazjów orzeskich oraz zaproszeni uczniowie z gimnazjum w Bełku. Będą oni uczestniczyć w wykładach prowadzonych przez specjalistów – psychologów, pedagogów, terapeutów i policjantów. Wezmą również udział w warsztatach poświęconych mechanizmom szeroko pojętych uzależnień.

 

*15 maja 2007 r. klasa II b pojechała wraz z opiekunami na wycieczkę w Pieniny.

 

*Gimnazjum nr 2 im. Stanisława Ligonia w Orzeszu-Zawadzie zaprasza wszystkich uczniów Gimnazjów z terenu Orzesza i Ornontowic do wzięcia udziału 28  maja 2007 o godz. 9.00 w KONKURSIE JĘZYKA NIEMIECKIEGO.
Zgłoszenia przyjmowane są do dnia
23 maja 2007 telefonicznie: tel/fax (0-32) 22 15 271, listownie: ul. Szkolna 44, 43-180 Orzesze oraz za pomocą poczty elektronicznej: m.musiol.skrzypiec@gmail.com . Regulamin konkursu

 

*Dnia 9 maja 2007r. w Szkole Podstawowej w Woszczycach odbył się drużynowy Miejski Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza Miasta Orzesze. Spotkali się tam najlepsi szachiści szkół gimnazjalnych z terenu Orzesza. Reprezentanci naszej szkoły w składzie Justyna Pinczuk (5pkt) i Magda Pinczuk (2pkt) oraz Krzysztof  Helbig (4pkt) i Mateusz Szweda (3pkt) odnieśli kolejny sukces! Zarówno dziewczęta jak i chłopcy stanęli na najwyższym podium.
Zwycięzcom puchary wręczył Burmistrz miasta Orzesze mgr Andrzej Szafraniec.

 

*27 kwietnia 2007 r. w Gimnazjum nr 3 w Raciborzu odbył się etap okręgowy Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Drużyna naszego gimnazjum w składzie: Rafał Kolarczyk z klasy 3c i Adrian Kowacz z klasy 3a oraz Mariusz Horny z klasy 2a, reprezentowali powiat mikołowski i zmierzyli się z najlepszymi drużynami z powiatu rybnickiego, żorskiego, jastrzębskiego, wodzisławskiego i raciborskiego. Drużynowo nasza szkoła zajęła V miejsce.

 

*26 kwietnia 2007 r. od 1730 – 2030 w szkole obędzie się DYSKOTEKA  

 

*Uczniowie klas III już wkrótce, bo we wtorek 24 i w środę 25 kwietnia 2007 r. piszą egzamin gimnazjalny. Specjalnie dla nich został napisany wierszyk:
Czytaj uważnie...
Myśl rozważnie...
Licz logicznie...
i pisz ślicznie...
Arkusze egzaminacyjne i klucze odpowiedzi można znaleźć na stronie OKE www.oke.jaworzno.pl

 

*W zakładce LINKI można znaleźć nowe adresy stron, które mogą być bardzo pomocne dla uczniów gimnazjum, ich rodziców i innych zainteresowanych osób. Są to:

www.greg.pl lektury z omówieniem, testy, arkusze egzaminacyjne, internetowa księgarnia Wydawnictwa GREG
www.bryk.pl wypracowania, opracowania, ściągi, omówienia, streszczenia oraz darmowy dostęp do słowników

 

*17 kwietnia 207 r. do grona szkół ligoniowych przyjęliśmy Gimnazjum nr 8 w Rudzie Śląskiej – Halembie. Po uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przez biskupa Gerarda Bernackiego, uczestnicy uroczystości świętowali w gmachu gimnazjum nadanie szkole imienia Stanisława Ligonia.

 

*UWAGA! DLA UCZNIÓW KOŃCZĄCYCH GIMNAZJUM i nie tylko – prezentacja

 

*UWAGA! Na stronach www.slaskie.edu.com.pl oraz www.silesia.edu.com.pl uczniowie klas trzecich mogą już obejrzeć ofertę szkół z okolic Rybnika i Katowic. Rejestracja kandydatów do szkół średnich rozpocznie się 07.05.2007 r. Zobacz  Informator dla kandydatów do szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Miasto Rybnik na rok szkolny 2007/08 – plik w formacie Microsoft Word.

 

*13 kwietnia 2007 r.. w naszym gimnazjum odbył się powiatowy etap Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Gościliśmy uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z Mikołowa, Łazisk, Ornontowic, Gostyni i Orzesza. więcej…

 

*29 marca br.  w Mikołowie odbył się Międzyszkolny Turniej Szachowy Świetlic Gimnazjalnych rejonu Mikołowa (ranga zawodów powiatowych), w którym drużyna naszego gimnazjum w składzie: Justyna Pinczuk, Mateusz Szweda, Krzysztof Helbig i Łukasz Widera zajęła I miejsce
4 kwietnia w Woszczycach odbył się Miejski Indywidualny Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora Miejskiego Zespołu Oświaty w Orzeszu. Nasi uczniowie zajęli odpowiednio miejsca: Mateusz Szweda z 2 b – III, Justyna Pinczuk z 2 a  - III, Magdalena Pinczuk z 1 a – III, Krzysztof Helbig z 2 a – V.
W naszym gimnazjum już w grudniu 2006 r. odbyły się rozgrywki na szczeblu szkolnym . Wyniki Turnieju:
Dziewczęta zajęły kolejno miejsca: 1. Justyna Pinczuk, 2. Magdalena Pinczuk, 3. Klaudia Hahn, 4. Weronika Urbanek. Chłopcy zajęli kolejno miejsca: 1. Mateusz Szweda, 2. Łukasz Widera, 3. Krzysztof Helbig, 4. Andrzej Hozumbek, 5. Dawid Tytko, 6. Aleksander Błażyca, 7. Mateusz Bańczyk, 8. Marcin Nalepa.
Od grudnia toczą się także rozgrywki Szkolnej Ligi Szachowej, która posiada własny regulamin. Ranking Szkolnej Ligi Szachowej (na dzień 22 marca 2007) wygląda następująco: 1. Mateusz Szweda, 2. Łukasz Widera, 3. Justyna Pinczuk, 4. Krzysztof Helbig, 5. Andrzej Hozumbek, 6. Magdalena Pinczuk, 7. Dawid Tytko, 8. Mateusz Bańczyk, 9. Marcin Nalepa, 10. Klaudia Hahn.

 

*4 kwietnia w Gimnazjum nr 2 w Mikołowie, miał miejsce Powiatowy Turniej Badmintona.  Naszą szkołę reprezentowali: Mateusz Czaicki z klasy2 a i Mateusz Duda z klasy 2  b. Drużynowo zajęli IV miejsce, a indywidualnie VII i X. Zdobyte doświadczenie pozwoli zapewne zająć lepsze miejsca w przyszłym roku – czego serdecznie życzymy!...
W tym dniu, również w G 2 w Mikołowie, odbył się międzygimnazjalny konkurs „Mistrz Sudoku”. Drużyna naszego gimnazjum w składzie Magdalena Honysz z kl. 3 b i Agnieszka Gizdoń z klasy 2 a  zajęły III miejsce

 

*30 marca br. w budynku naszej szkoły odbył się miejski etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej  „Młodzież zapobiega pożarom”. I miejsce w grupie gimnazjów zajęła Patrycja Gehfeld, w grupie szkół podstawowych Bartosz Bańczyk. Uczeń naszego gimnazjum Arek Kobos z kl. I c zajął V miejsce – GRATULUJEMY!

 

*24 marca br. w sobotę świętowaliśmy Dzień Szkoły. Jak co roku dzień ten miał charakter regionalny, ze szczególnym uwzględnieniem naszego patrona Stanisława Ligonia. Młodzież przygotowała prezentacje na motywach twórczości Karlika z „Kocyndra”. Obdarzeni talentem plastycznym ilustrowali słowa gwarowe. Prowadzący, posługując się gwarą, przypomnieli zebranym fakty z życia Ligonia. Imprezę zakończył konkurs gwarowy dla uczniów i nauczycieli. więcej…

 

*UWAGA!!! W dniu 29.03.07 r. o godz. 1700 odbędzie się ZEBRANIE RODZICÓW. W tym dniu zapraszamy również wszystkich zainteresowanych rodziców na KONSULTACJE z nauczycielami.

 

*23 marca br. odbyły się szkolne eliminacje Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Naszą szkołę w etapie miejskim reprezentować będą: Adrian Kowacz - III a, Arkadiusz Kobos - I c i Rafał Kolarczyk - III c. Etap miejski tego konkursu odbędzie się 30 marca br. w naszej szkole o godzinie 9:00

 

*22 marca 2007 r. w budynku naszego gimnazjum odbył się miejski etap Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Do rywalizacji przystąpiły drużyny ze szkół podstawowych i orzeskich gimnazjów. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwał sierżant sztabowy Tomasz Szola z KP w Orzeszu. Najlepszymi okazały się drużyny: Szkoły Podstawowej nr 5 w Zazdrości w składzie: Joachim Tkocz, Robert Pietrzyński i Dariusz Leks oraz Gimnazjum nr 2 w Zawadzie w składzie: Rafał Kolarczyk, Adrian Kowacz i Mariusz Horny. Obie drużyny będą reprezentować miasto Orzesze w konkursie na szczeblu powiatowym, który odbędzie się 13 kwietnia br. Nagrodę indywidualną dla najlepszego zawodnika turnieju otrzymali: Dariusz Leks z SP 5 oraz Rafał Marczinek z G3. Drugie miejsce zajęli uczniowie SP nr 10 w Woszczycach i G nr 3 w Gardawicach. Trzecie miejsce uczniowie SP nr 9 w Zgoniu i G nr 1 w Orzeszu.

 

*21 marca przywitaliśmy WIOSNĘ. Były rozgrywki sportowe, wiosenne krzyżówki, rymowane wierszyki o piłce nożnej. Wszyscy bawili się wyśmienicie. Zobaczcie zdjęcia w galerii.

 

*W piątek 16.03.2007 r. odbyły się szkolne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Uczniowie pod opieką nauczycieli: p. Teresy Homańczyk i p. Tomasza Bobera rozwiązywali test wielokrotnego wyboru i wykazali się umiejętnościami na torze przeszkód. Po rozstrzygnięciu wszystkich konkurencji wyłoniono drużynę w składzie: Rafał Kolarczyk z klasy 3c, Adrian Kowacz z klasy 3a oraz Mariusz Horny z klasy 2a.

 

*W sobotę 3 marca 2007 r. odbyły się finały szkolnych zawodów w badmintonie. I etap tego Turnieju stanowiły toczone od grudnia rozgrywki w klasach, gdzie w ramach lekcji w-f wyłoniono po dwie zawodniczki i dwóch zawodników reprezentujących klasę. W turnieju finałowym wystartowały 4 dziewczyny i 11 chłopców. Wyniki finałów szkolnych: Dziewczęta zajęły kolejno miejsca: 1. Magdalena Goraus, 2. Klaudia Maruszczyk, 3. Justyna Pinczuk, 4 Daria Biernacka. Chłopcy zajęli kolejno miejsca: 1. Mateusz Czacki, 2. Mateusz Duda, 3. Mirosław Matloch, 4. Mariusz Horny, 5. Łukasz Widera, 6. Krzysztof Bolarczyk, 7. Marek Palka, 8. Wojciech Adrian, 9. Damian Nalepa, 10. Jakub Lanuszny, 11. Michał Hensel.
Najlepsi badmintoniści otrzymali drobne upominki w postaci smyczy na klucze. W pierwszych dniach kwietnia odbędą się zawody powiatowe w Mikołowie. Do tego czasu uczniowie, którzy będą reprezentować naszą szkołę doskonalą swe umiejętności pod fachowym okiem pani Anny Nowak.
/napisał: Tomasz Bober/

 

*W dniu 27 lutego 2007 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Mikołowie przeprowadzono eliminacje powiatowe IX EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO dla dzieci i młodzieży pod nazwą: „KIEDY DZWONIĘ PO STRAŻ POŻARNĄ?” W konkursie brały udział prace 25 uczestników z 15 placówek oświatowych powiatu mikołowskiego. 5 miejsce  zajął Adrian WODOWSKI Uroczyste wręczenie nagród uczestnikom wyróżnionych prac odbędzie się w dniu 02 kwietnia 2007 roku o godz. 10.00 w Sali Sesyjnej Starostwa Powiatowego w Mikołowie.

 

*26 lutego br. odbył się coroczny konkurs rysunkowy organizowany przez Wydział Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Urzędu Miejskiego w Orzeszu pod tytułem „Kiedy dzwonię po straż pożarną?” w grupie uczniów szkół gimnazjalnych Adrian Wodowski  (I a) zajął  III miejsce. Wyróżnione prace zostały przesłane do Starostwa Powiatowego w Mikołowie gdzie 27 lutego br. odbędą się eliminacje powiatowe konkursu galeria prac

 

*Wirtu@lne W@lentynki – zobacz nadesłane życzenia więcej...

 

*12.02.2007 – 23.02.2007 FERIE ZIMOWE a potem tylko! (aż?) 116 dni i wakacje…

 

*8 lutego 2007 r. klasy III uczestniczyły w warsztatach z zakresu orientacji zawodowej prowadzonych przez doradców zawodowych z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Dąbrowie Górniczej. Zapoznali się z prognozami dotyczącymi kierunków rozwoju rynku pracy na najbliższe lata, a tym samym dostali obraz oczekiwanych przez pracodawców „zawodów przyszłości”. Poznali kategorie zawodowe w zależności od rodzaju wykonywanej pracy oraz predyspozycji osobowościowych.

*6 i 7 lutego br. uczniowie klas III piszą egzaminy próbne.  POWODZENIA!!!

 

* PODSUMOWANIE I PODZIĘKOWANIA - Przygotowanie, działalność i sukces Sztabu XV Finału WOŚP w naszej szkole to efekt pracy bardzo wielu osób – uczniów i nauczycieli, bez których nic nie mogłoby się zdarzyć; to przychylność mieszkańców Orzesza, wszystkich jego dzielnic, którzy wrzucali pieniądze do skarbonek wolontariuszy; to zrozumienie i pomoc wielu sponsorów, dzięki którym mogliśmy zorganizować m.in. aukcję, loterię, poczęstunek dla gości, a także sfinansować pokaz ogni sztucznych w dniu finału. WSZYSTKIM GORĄCO DZIĘKUJEMY!!!  

 

*Wirtu@lne W@lentynki - w tym roku szkolnym walentynki przypadają w okresie ferii zimowych. Jeśli chcesz przesłać życzenia walentynkowe, to napisz na adres walentynka-zawada@wp.pl a Twoje życzenia zostaną opublikowane na naszej stronie 14 lutego br.

 

*Tradycją naszej Szkoły są jasełka połączone z licytacją i loterią fantową, z których dochód przeznaczony jest na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. I tym razem udało nam się spotkać w tym celu 18 stycznia br. (i zdążyć przed wichurą!!!!!) Uczniowie, pod opieką pani Urszuli Bukowskiej i pani Bogusławy Stycz przygotowali rewelacyjne przedstawienie pt.: „Opowieść wigilijna” na motywach opowiadania Charlesa Dickensa. Później do akcji wkroczyła doskonale spełniająca się w roli licytatora pani dyrektor Teresa Potysz  wraz z panią dyrektor Ewą Golus i rozpoczęła się aukcja gadżetów związanych z WOŚP oraz podarowanych szkole cennych przedmiotów. W licytacji wzięli udział zarówno rodzice, uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście. Dzięki temu udało się pozyskać jeszcze większe środki na ten szczytny cel, jakim jest ratowanie życia dzieciom poszkodowanym w wypadkach.  

 

*14 stycznia „zagraliśmy” już po raz szósty w XV Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wolontariusze zebrali kwotę 13 776,32 zł. Nie jest to ostateczna kwota, która zostanie przekazana na konto WOŚP w Warszawie ponieważ w szkole 18 stycznia odbędą się jeszcze jasełka połączone z licytacją gadżetów WOŚP i darów przekazanych przez sponsorów. Najwięcej pieniędzy zebrała Aleksandra Łukasik uczennica ZS w Orzeszu, w jej puszcze była kwota 708 zł. W sztabie odbył się koncert zespołu DREAM TIME, była czynna siłownia oraz bufet, w którym można było zjeść ciasta domowej roboty. Kulminacyjnym punktem wczorajszego "grania" było Światełko do nieba - pokaz sztucznych ogni o godz. 20.00.  

 

*WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY zagra 14 stycznia 2007 r. w naszej szkole

 

 

*Od 23 grudnia do 31 grudnia 2006 r. trwa zimowa przerwa świąteczna. 22 grudnia czyli w ostatni dzień nauki przed Bożym Narodzeniem w naszej szkole odbyły się jasełka, klasowe wigilie, wspólne śpiewanie kolęd i dzielenie się opłatkiem. Pod choinką nie zabrakło też prezentów. Pani Dyrektor złożyła wszystkim uczniom ich rodzicom oraz pracownikom szkoły życzenia świąteczne.

 

*W grudniu rozpoczęła się II edycja ogólnopolskiego Internetowego Konkursu Matematycznego MATMIX, który rozgrywa się na stronie www.matmix.pl Nagrodami głównymi są dwa laptopy. Internetowy Konkurs Matematyczny MATMIX.pl przeznaczony jest dla uczniów III klas gimnazjum i uczniów szkoły średniej. Uczniowie, po wcześniejszym zarejestrowaniu i zalogowaniu się na stronie konkursu, udzielają odpowiedzi na pojawiające się raz w tygodniu zestawy zadań testowych. Biorąc udział w konkursie można porównać swoje umiejętności matematyczne z umiejętnościami uczniów z całej Polski i to nie wychodząc z domu (!).Wszystko odbywa się na stronie internetowej konkursu. Najwytrwalsi i najlepsi uczestnicy przechodzą do II etapu, który odbędzie się na przełomie marca/kwietnia w XL Liceum Ogólnokształcącym im. S. Żeromskiego w Warszawie. ZACHĘCAMY UCZNIÓW KLAS III DO WZIĘCIA UDZIAŁU W KONKURSIE.

 

*6 grudnia naszą szkołą zawładnęły śnieżynki, Mikołaje, diabełki i aniołki! To był prawdziwy najazd na gimnazjum w Zawadzie. Od rana nasi uczniowie coraz bardziej upodabniali się do tych postaci, by wreszcie spotkać się wspólnie i razem uczcić mikołajki. Naszą tradycją jest już mikołajkowy konkurs. Jury oceniało kilka konkurencji: pakowanie prezentów na czas, wywiad z Mikołajem, przygotowanie rymowanego listu do Świętego, a także to ile osób z danej klasy przygotowało dla siebie przebranie. Wszyscy byli do zabawy doskonale przygotowani, ale bezkonkurencyjna okazała się klasa IIIc, która znacznie wyprzedziła IIa (2 miejsce) i IIIb (3 miejsce). I choć niejedna klasa w swoich rymowankach prosiła Mikołaja o dzień wolny od lekcji, to jednak święty (pozostający w ścisłym kontakcie z Panią Dyrektor) pozostał niewzruszony na te błagania i na końcu wszystkim dzieciom, i grzecznym, i niegrzecznym, przyniósł „tylko” słodkie upominki. 

 

*4 grudnia cała szkoła spotkała się na sali gimnastycznej by obejrzeć przedstawienie nawiązujące do Światowego Dnia Walki z AIDS (1 grudnia). Celem tego zebrania nie było tylko uświadomienie sobie zagrożenia jakie stanowi ta choroba, lecz również okazanie solidarności z chorymi na nią i z nosicielami wirusa HIV. 

 

*14 stycznia 2007 r. zagramy już po raz szósty w XV finale WOŚP - jako jedyny sztab w Orzeszu. Zapraszamy wszystkich mieszkańców Orzesza. Wkrótce szczegóły. Temat XV Finału: PO RAZ DRUGI DLA RATOWANIA ŻYCIA DZIECI POSZKODOWANYCH W WYPADKACH I NA NAUKĘ UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY

 

*PAMIĘTAJ! 6 XII przyjdzie MIKOŁAJ! Szczegółowy reportaż i zdjęcia z mikołajek w naszej szkole wkrótce.

 

*29 i 30 listopada w naszej szkole odbyły się Miejskie Zawody w Koszykówce. Drużyna chłopców zajęła I miejsce, drużyna dziewcząt III miejsce. GRATULUJEMY!!

 

*W dniach od 20.11.2006 r. do 28.11.2006 r. odbywał się już po raz IV Tydzień Kultury Regionalnej organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Orzeszu oraz Bibliotekę Szkolną przy Zespole Szkół w Orzeszu. W ramach Tygodnia Kultury Regionalnej odbywały się następujące konkursy:

¨       Gwary śląskiej pod hasłem – „Śląskie maszkety” - II miejsce zajął Franciszek Cebula,

¨       Literacki – „Historia mojej rodziny”,

¨       Powiatowy – „Śląskie śpiewanie”, I miejsce zajęły Katarzyna Dolińska i Sylwia Kret w Kategorii DUET,

¨       Powiatowy – „Wiedza o moim regionie”. więcej...

 

*Warsztaty „Uzależnienia - dorosłość, czy naiwność?” odbyły się we wszystkich klasach naszej szkoły. Prowadzone były przez szkolnych liderów profilaktyki – Agę, Zuzię, Magdę, Ewelinę oraz pedagoga szkolnego. Młodzież szukała odpowiedzi na pytanie, czym jest uzależnienie, zastanawiała się nad jego mechanizmami, obalała mity związane z rzekomymi zyskami, jakie spotykają młodych ludzi decydujących się na sięgniecie po jakikolwiek środek uzależniający. W trakcie zajęć uczniowie mieli okazję zastanowić się nad prawdziwymi kosztami, które trzeba zapłacić za podjęcie decyzji o wejściu w „świat uzależnionych” – m.in. konflikty z rodzicami, kolegami, z prawem, utratę szacunku, zdrowia, pieniędzy. Podsumowaniem warsztatów będą zajęcia poświęcone możliwym sposobom zachowania się w sytuacjach nacisku rówieśników na podejmowane przez nas decyzje związane ze środkami uzależniającymi – czy mogę odmówić, a jeśli tak to, w jaki sposób?

 

*„Dzień 11 listopada to dzień dla Polaków bardzo ważny. W roku 1918 po 123 latach niewoli naród nasz znowu był wolny i mógł żyć we własnym państwie. Uparcie każdy, kto kochał Polskę walczył o jej przywrócenie. Nasi przodkowie stawali do walki z zaborcami u boku każdego, kto dawał im nadzieję na wolność. Gdy nasi sojusznicy zawodzili, sami zrywali się do walki narodowowyzwoleńczej, byli wszędzie tam gdzie można było pomóc innym pokonać ciemiężycieli. Ciągle przypominali światu, że Polacy są, mimo, że nie ma ich państwa. Wszystkie te starania i trudy doceniono, gdy runął stary porządek, po I wojnie światowej. Nagrodą za wytrwałość i ofiary była upragniona wolność.” – to fragment apelu, który odbył się w naszej szkole z okazji święta Odzyskania Niepodległości

 

*8 listopada 2006 r. w Zespole Szkół w Orzeszu odbył się Miejski konkurs czytelniczy pt. „Anna Onichimowska – życie i twórczość”. Uczennice klasy 3a Sylwia Faruga, Justyna Rother i Monika Szostek zajęły II miejsce. Następnego dnia młodzież spotkała się z autorką, od której otrzymała nagrody książkowe z autografem.

 

*Do drugiego etapu KONKURSU PRZEDMIOTOWEGO Z HISTORII dostała się Magda Honysz (III b). W etapie szkolnym bardzo dobrze wypadł też uczeń pierwszej klasy (a materiał zawierał wiadomości z klasy trzeciej!) Adrian Wodowski (74 na 100 punktów), trzecie miejsce w szkole zdobył Mateusz Szweda z klasy drugiej.

 

*W ramach projektu MEN „Internetowe centra informacji multimedialnej” współfinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny, Gimnazjum nr 2 im. Stanisława Ligonia w Orzeszu-Zawadzie otrzymała nowe komputery do biblioteki szkolnej. Ze swej strony szkoła przyjęła na siebie następujące zobowiązania: przygotowanie odpowiedniej instalacji elektrycznej, zabezpieczenie pomieszczenia i sfinansowanie szkolenia dla nauczyciela bibliotekarza. więcej...

 

*09 listopada 2006 r. w gimnazjach województwa śląskiego rozpoczynają się KONKURSY PRZEDMIOTOWE ogłoszone przez Śląskiego Kuratora Oświaty - na dobry początek język polski. Trzymamy kciuki za naszych uczniów i życzymy sukcesów!!! Regulamin konkursów przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów województwa śląskiego w roku szkolnym 2006/2007 można znaleźć na stronie Kuratorium w zakładce konkursy i olimpiady na stronie www.kuratorium.katowice.pl

 

*Już 08 listopada 2006 r. w naszym gimnazjum rozpoczną się dwugodzinne warsztaty „Uzależnienia – dorosłość, czy naiwność?” dla uczniów wszystkich klas, w ramach realizowanego w szkole programu „Szkoła bez przemocy”. więcej...

 

*W dniach od 16 do 27 października 2006 roku w naszej szkole przeprowadziliśmy zbiórkę monet groszowych w ramach akcji GÓRA GROSZA, którą organizuje Towarzystwo NASZ DOM pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. więcej...

 

*12 października 2006 r. w czasie uroczystych obchodów z okazji Dnia Edukacji Narodowej Dyrektor Gimnazjum nr 2 im. Stanisława Ligonia w Orzeszu - Zawadzie pani Teresa Potysz i p.o. dyrektora  pani Ewa Golus odebrały z rąk przedstawicieli Kuratorium certyfikat „Śląska Szkoła Jakości” wraz ze statuetką. więcej...

 

*UWAGA KONKURS! Zawody I Konkursu Bóbr odbędą się w Polsce 25-27 października 2006 roku. Konkurs „Bóbr” z zakresu informatyki obejmuje swoim zasięgiem uczniów we wszystkich typach szkół i jest już organizowany w wielu krajach. Zasady konkursu są podobne do zasad bardzo popularnego w szkołach konkursu matematycznego „Kangur”.

 

*Dnia 28 września 2006 r. w Gimnazjum nr 2 odbył się coroczny Dzień Języków Europejskich. Organizatorami byli nauczyciele języków obcych, ale oglądać można było przede wszystkim rezultaty pomysłowości uczniów. więcej...

 

*18.09.2006 r. klasy II naszego Gimnazjum, razem z wychowawcami, wzięły udział w uroczystościach upamiętniających wrześniowe wydarzenia na Pasternioku z 1939 r. więcej...

 

*W poniedziałek 18 września 2006 r. kilka klas Gimnazjum nr 2 w Zawadzie wyruszyło na sprzątanie świata. Hasło przewodnie akcji brzmiało „wszystkie śmieci są nasze”. Podzieleni na grupy, zaopatrzeni w rękawice i worki do segregacji odpadów uczniowie oczyścili teren wokół szkoły, boiska sportowego, cmentarza w Zawadzie, a także prawe i lewe pobocze drogi do Jaśkowic. Pogoda dopisała, humor i dobre chęci też. więcej...

 

*Rozpoczęcie roku szkolnego 2006/2007 odbędzie się w dniu 04.09.2006 r mszą świętą o godzinie 8.00 w Kościele Parafialnym w Zawadzie. Odjazd autobusu z Jaśkowic i z Zazdrości do Zawady o godzinie 7.40, powrót około godziny 11.00.