AKTUALNOŚCI – rok szkolny 2005/2006

* 23 czerwca zakończył się rok szkolny 2005/2006. WAKACJE!  

 

* 20 czerwca tego roku nasze gimnazjum dokonało uroczystego podsumowania kończącego się roku szkolnego – tym razem 2005/2006. Zaproszonych gości przywitała pani dyrektor Teresa Potysz, która dokonała podsumowania osiągnięć naszego gimnazjum w minionym roku szkolnym. Następnie uczniowie, którzy przyczynili się do sukcesów naszej szkoły oraz ci, którzy osiągnęli wysoką średnią ocen w kończącym się roku szkolnym otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców. Listy gratulacyjne otrzymali również rodzice tych uczniów. Specjalną nagrodą książkową za rozsławianie imienia Orzesza Władze Miasta - pani Burmistrz Regina Hajduk i Pan Przewodniczący RM Jan Mach - uhonorowały zespół „Młoda Zawada” i ich opiekunkę – panią Marię Gawlik.

 

* W dniach 13-14 czerwca 2006 r. klasy II były na wycieczce w Kotlinie Kłodzkiej.

 

* 8 czerwca 2006 r. w budynku naszego gimnazjum odbył się VI Powiatowy Konkurs z Fizyki dla Szkół Gimnazjalnych pod patronatem Starosty Powiatu Mikołowskiego.

Wzięły w nim udział dwuosobowe drużyny reprezentujące gimnazja powiatu mikołowskiego. Naszą szkołę reprezentowały Ilona Świaczny i Katarzyna Muras z klasy 3 c. Konkurs został przeprowadzony przez panią metodyk z fizyki – Wandę Kiołbasa, a przygotowany przez nauczycieli fizyki – Ewę Spika Profaska oraz Krzysztofa Wołczko. Nagrody dla zwycięzców ufundowały: MZO Orzesze, Starostwo Powiatowe – Mikołów oraz Urząd Miejski- Łaziska Górne. I miejsce zajęli uczniowie Gimnazjum nr 1 w Mikołowie w składzie: Daniel Malinowski i Maciej Skarysz, II miejsce zajęli uczniowie Gimnazjum nr 1 w Orzeszu w składzie: Alina Rakoczy i Reiner Błaszczyk, III miejsce zajęli uczniowie Gimnazjum nr 2 w Mikołowie w składzie: Marcin Leamm i Andrzej Stachura 

 

* 7 czerwca 2006 r. w ZS w Orzeszu odbyły się Miejskie Zawody LA. Nasi uczniowie odnieśli sukcesy i zajęli miejsca na podium: w biegu na 60 m chłopców I miejsce - Daniel Grzegorzek z klasy 3 b, III miejsce - Sebastian Osiecki z klasy 2 c, skok w dal dziewcząt I miejsceSylwia Lulińska z klasy 3 a, skok w dal chłopców III miejsceSebastian Osiecki z klasy 2 c, pchnięcie kulą dziewcząt I miejsceSylwia Lulińska z klasy 3 a, pchnięcie kulą chłopców II miejsceZbigniew Morgała z klasy 2 c.

 

* 06.06 2006 roku w Gimnazjum nr 3 w Gardawicach odbył się II Powiatowy Konkurs Historyczny: „Odkrywamy naszą przeszłość - Polska ostatnich Jagiellonów i pierwszych królów elekcyjnych”, którego byliśmy współorganizatorami. Skład naszej drużyny to: Wioletta Szweda z klasy III a, Agnieszka Gizdoń i Magdalena Goraus z klasy I a. Najlepsze miejsce z nich (siódme) zajęła Wioletta Szweda, jednak wszyscy uczestnicy wyjechali z nagrodami książkowymi.

Dodatkową atrakcją konkursu był występ Krzysztofa Banasia, członka Bractwa Rycerskiego herbu Łodzia, który omawiał i prezentował historię uzbrojenia rycerstwa w średniowieczu. Uczestnicy z wielkim zainteresowaniem oglądali pokaz walki na miecze i topory.

 

* 6 czerwca 2006 r. odbyła się w naszej szkole II Międzygimnazjalna Debata Młodzieży. Jej myślą przewodnią było hasło „Bliżej siebie”. Na debacie spotkało się prawie 80 młodych ludzi ze wszystkich gimnazjów w Orzeszu. Głównym celem debaty było, podobnie jak w ubiegłym roku, poznanie się i integracja uczniów z różnych szkół, ale też i możliwość porozmawiania na tematy, które zwykle nie goszczą w rozmowach nastolatków – poczucie własnej wartości, radzenie sobie z emocjami, asertywność czy rozwiązywanie konfliktów.

Debata odbyła się w trzech etapach – wykłady, warsztaty oraz podsumowanie dające możliwość wymiany poglądów.

Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo i pomoc!

 

* W Gimnazjum nr 1 w Orzeszu w dniu 05.06.2006 r. odbył się konkurs „Wiedzy o obronie cywilnej” zorganizowany przez Urząd Miejski w Orzeszu. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy I b w składzie: Natalia Głodek, Sabina Marcisz i Patrycja Tkocz zajmując II miejsce. Wszyscy uczestnicy konkursu rozwiązywali test oraz krzyżówkę na czas. Szkoły otrzymały dyplomy i przechodnie puchary a każdy z uczestników nagrodę książkową.

 

* W ramach projektu MEiN „PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ” współfinansowanego przez Unię Europejską nasza szkoła otrzymała pracownię komputerową. Organ prowadzący szkołę przyjął na siebie następujące zobowiązania: przygotowanie pracowni od strony technicznej i sfinansowanie cyklu szkoleń dla nauczycieli. W maju cała inwestycja została sfinalizowana i uczniowie mogą korzystać z nowoczesnego sprzętu komputerowego.

W tym miejscu w imieniu uczniów, nauczycieli i dyrekcji DZIĘKUJEMY! Pani Burmistrz Reginie Hajduk oraz Pani Dyrektor Miejskiego Zespołu Oświaty Annie Czarnackiej za wsparcie całego przedsięwzięcia.

 

* 18 maja 2006 r. odbył się szkolny konkurs z życia patrona Stanisława Ligonia. Zwycięzcami konkursu zostali przedstawiciele klasy II b w składzie: Magda Honysz, Dawid Bartel i Marek Sakłak. Oni to awansowali do konkursu międzygimnazjalnego, który miał miejsce 23 maja w Ligoniówce, czyli izbie pamięci naszego patrona. Zaproszenie do tego konkursu przyjęła reprezentacja Gimnazjum nr 1 w składzie: Magdalena Bujar, Dominika Kopecka i Sylwia Stencel. Uczennice Gimnazjum nr 1 bardzo solidnie przygotowały się do konkursu i dzielnie walczyły, zdobywając wiele punktów. Ostatecznie jednak uległy reprezentacji Gimnazjum nr 2, która odniosła zwycięstwo, jak na szkołę ligoniową przystało.

 

* 18 maja 2006 r. odbył się Miejski Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza Miasta Orzesze. Mateusz Szweda z klasy I b zajął I miejsce a Krzysztof Langer z klasy IIIb zajął II miejsce wśród chłopców w kategorii uczniów gimnazjum.

 

* 17 maja 2006 r. od 1800 - 2100 w szkole obędzie się DYSKOTEKA  

 

* 16.05.2006 r. w Piekarach odbył się etap finałowy XIII Przeglądu Piosenki Dziecięcej im. prof. Adolfa Dygacza „ŚLĄSKIE ŚPIEWANIE”. Naszą szkołę reprezentował zespół „MŁODA ZAWADA” pod kierownictwem pani Marii Gawlik. Zespół został laureatem tego konkursu zajmując III miejsce w kategorii zespołów wokalno – instrumentalnych. II miejsca nie przyznano.

To nie wszystkie sukcesy naszej śpiewającej młodzieży. 24.04.06 r. zespół „Młoda Zawada” występował na XVI Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Tychach i zdobył wyróżnienie specjalne I-go stopnia. W dniu 19.05.06 r. odbędzie się uroczystość podsumowania Festiwalu w Teatrze Małym w Tychach, na którym zostaną wręczone m.in. dyplomy.

 

* W związku z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 22 lutego 2006 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie organizacji roku szkolnego wywiadówka połączona z przekazaniem informacji o zagrożeniu oceną niedostateczną odbędzie się 18 maja br. o godz. 1700

 

*  UWAGA! Na stronach https://rybnik.edu.com.pl oraz https://katowickie.edu.com.pl uczniowie klas trzecich mogą już obejrzeć ofertę szkół z okolic Rybnika i Katowic. Rejestracja kandydatów do szkół średnich w systemie KSEON Optivum rozpocznie się 15.05.2006 o godz. 800. Przeczytaj z uwagą Przewodnik dla kandydatów umieszczony na wyżej wymienionych stronach!

 

* Od 10 maja do 12 maja uczniowie klas III są na wycieczce w Warszawie. Już wkrótce więcej na ten temat :-)

 

* 4 maja uczniowie klas I pojechali na wycieczkę do Truskolasów niedaleko Częstochowy

 

* W dniach 26 i 27 kwietnia uczniowie klas III piszą egzaminy. Arkusze egzaminacyjne i klucze odpowiedzi można znaleźć na stronie OKE www.oke.jaworzno.pl

 

*  21 kwietnia 2006 r. w Gimnazjum nr 3 w Raciborzu odbył się etap okręgowy Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Drużyna naszego gimnazjum w składzie: Mikołaj Stycz i  Adrian Świerczek z klasy 3a oraz Adrian Kowacz z klasy 2a, reprezentowali powiat mikołowski i zmierzyli się z najlepszymi drużynami z powiatu rybnickiego, żorskiego, jastrzębskiego, wodzisławskiego i raciborskiego. Najlepszym zawodnikiem okazał się Adrian Świerczek, który zajął I miejsce indywidualnie, a drużynowo nasza szkoła zajęła III miejsce.

 

*  21 kwietnia 2006 r. w Zespole Szkół Technicznych w Mikołowie odbył się II etap konkursu „Z techniką za pan brat”. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Renata Bolarczyk (kl. III a), Daniel Ptak i Gabriel Grzegorzek (kl. II c).

 

* 12 kwietnia w Gimnazjum nr 3 w Gardawicach odbył się V Powiatowy Konkurs Wiedzy Ekologicznej. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Małgorzata Sapota, Żaneta Błażyca z klasy III b oraz Anna Dyczka z klasy III a. Dziewczyny okazały się bezkonkurencyjne i zajęły I miejsce, dodatkowo Żaneta Błażyca zdobyła nagrodę indywidualną dla najlepszego uczestnika konkursu. GratulujemyJ

 

*  05 kwietnia 2006 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Miarki w Mikołowie odbył się Konkurs Językowy Sprechen Sie Deutsch? Do you speak English? Uczennica klasy III a Sylwia KANCELISTA zajęła II miejsce w niemieckiej części tego konkursu.

 

*  31 marca 2006 r. w Gimnazjum nr 3 w Gardawicach odbył się miejski etap konkursu P-POŻ „Młodzież zapobiega pożarom”.  Naszą szkołę reprezentowali: Barbara Zymela (kl.II a) Krzysztof Langer (kl. III b) i Adrian Kowacz (kl. II a). Krzysztof LANGER zajął jedno z trzech, równorzędnych pierwszych miejsc i będzie reprezentować miasto Orzesze w etapie powiatowym tego konkursu.

 

*  30.03.2006 r. w Miejskim Domu Kultury w Łaziskach Górnych odbył się I etap XIII Przeglądu Piosenki Dziecięcej im. prof. Adolfa Dygacza „ŚLĄSKIE ŚPIEWANIE”. Naszą szkołę reprezentował zespół „MŁODA ZAWADA” pod kierownictwem pani Marii Gawlik. Zespół zakwalifikował się do II etapu – Przeglądu Finałowego, który odbędzie się 15 i 16 maja 2006 r. w Piekarach Śląskich. Życzymy dalszych sukcesówJ..

 

* „AIDS to nie wyrok” - taki temat towarzyszył zajęciom prowadzonym we wszystkich klasach przez pedagoga szkolnego, panią Ilonę Czardybon. Uczniowie poznawali nie tylko fakty i mity związane z tą niebezpieczną chorobą, ale głównie rozmawiali o wartościach – miłości i odpowiedzialności. Uczestniczyli też w konkursie na plakat dotyczący problematyki AIDS, mieli możliwość zapoznania się z materiałami edukacyjnymi, sprawdzali swoja wiedzę, a efektem i podsumowaniem pracy był spektakl „Rozmowy na temat …HIV/AIDS”, który przygotowała i przestawiła grupa SZANSA podczas szkolnego apelu kończącego ten cykl zajęć.

 

* 28 marca 2006 r.w Łaziskach Górnych odbył się Powiatowy Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym. Drużyna naszego gimnazjum w składzie: Mikołaj Stycz i  Adrian Świerczek z klasy 3a oraz Adrian Kowacz z klasy 2a, zajęła I miejsce.

 

* 27 marca 2006 r. w Gimnazjum nr 2, w Mikołowie, miał miejsce Powiatowy Turniej Badmintona. Nasze gimnazjum reprezentowali uczniowie klasy III c Bartosz Jankowiak i Adam Bogdan. Chłopcy przez pół roku trenowali tę dyscyplinę przygotowując się do turnieju pod okiem pani Anny Nowak. Nic więc dziwnego, że prezentowali dobry styl i wysokie umiejętności. Zawody wytrzymali kondycyjnie, w ich grze można było dostrzec spore ogranie i zdolność myślenia. Zebrali wiele dobrych ocen ze strony nauczycieli wychowania fizycznego, którzy obserwowali ich sukcesy. Bartek Jankowiak zajął indywidualnie III miejsce, a Adam Bogdan V-te. Drużynowo zdobyli II lokatę, otrzymali dyplomy i medale.

 

* 21 marca w budynku naszej szkoły odbył się Miejski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Do rywalizacji przystąpiło 7 drużyn ze szkoły podstawowej i 3 drużyny z orzeskich gimnazjów. Najlepszymi okazali się uczniowie: Szkoły Podstawowej nr 5 w Zazdrości w składzie: Joachim Tkocz, Patryk Smakowski i Dariusz Leks oraz Gimnazjum nr 2 w Zawadzie w składzie: Mikołaj Stycz, Adrian Świerczek i Adrian Kowacz. Mikołaj Stycz otrzymał również nagrodę dla najlepszego zawodnika turnieju.

 

* 23 marca 2006 r. odbył się Indywidualny Gimnazjalny Turniej Szachowy wśród dziewcząt i chłopców o Puchar Dyrektora Miejskiego Zespołu Oświaty w Orzeszu. Nasi uczniowie zajęli pierwsze miejsca i otrzymali puchary, byli to Justyna Pinczuk z klasy Ia i Krzysztof Langer z klasy IIIb. Mateusz Szweda z klasy Ib zajął II miejsce a Weronika Urbanek z klasy Ia V miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów  ;-)

 

* 20 marca 2006 r.w naszym gimnazjum odbył się szkolny konkurs „Młodzież zapobiega pożarom”.  W następnym etapie naszą szkołę będą reprezentować: Barbara Zymela (kl.IIa) Krzysztof Langer (kl. IIIb) i Adrian Kowacz (kl. IIa).

 

* W czwartek 16.03.2006 r. odbyły się szkolne eliminacje do Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym. Uczniowie pod opieką nauczycieli: p. Teresy Homańczyk i p. Tomasza Bobera  rozwiązywali test wielokrotnego wyboru i wykazali się umiejętnościami na torze przeszkód. Po rozstrzygnięciu wszystkich konkurencji wyłoniono drużynę w składzie: Mikołaj Stycz i  Adrian Świerczek z klasy 3a oraz Adrian Kowacz z klasy 2a, którzy w dniu 21.03.06 r. będą prezentować naszą szkołę na szczeblu miejskim.

 

* UWAGA!!! W dniu 28.03.06 r. o godz. 1700 odbędzie się ZEBRANIE RODZICÓW KLAS 3. W dniu 06.04.06 r. o godz. 1630 odbędzie się zebranie rodziców klas I i II. Zapraszamy również wszystkich zainteresowanych rodziców na KONSULTACJE z nauczycielami w dniu 06.04.06 r. od 1730 do godz. 1900.

 

* Otrzymaliśmy zaproszenie na II Zlot Szkół im. Stanisława Ligonia, który odbędzie się 24 marca 2006 r. w ZSO nr 7 w Katowicach

 

* UWAGA! RODZICE i UCZNIOWIE KLAS III na stronie Kuratorium Oświaty w Katowicach ukazało się Postanowienie Śląskiego Kuratora Oświaty w Katowicach nr Nr KO SE KK 42011/ 7 /06  z dnia 14 marca 2006 r . w sprawie rekrutacji uczniów i słuchaczy do publicznych gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół dla dorosłych wszystkich typów oraz szkół policealnych. 

 

*  24 lutego 2006 r. grupa teatralna pod kierunkiem pań: Ilony Czardybon i Patrycji Błaszczyk będzie brała udział w VIII Powiatowym Festiwalu Piosenki i Poezji propagującym zdrowy styl życia  „KROKUS - ŁAZISKA  GÓRNE 2006”

 

* 20 lutego 2006 r. uczennice klasy 3 a Wioletta Szweda i Sylwia Kancelista reprezentowały naszą szkołę na III Powiatowym Konkursie „Poliglota to ja”.

 

* 23 lutego 2006 r. w szkole obędzie się DYSKOTEKA 

 

* 14 lutego 2006 r. w szkole odchodziliśmy Walentynki, uczniowie przygotowali krótki apel wg scenariusza przygotowanego przez p. Katarzyną Namyślok i p. Annę Nowak, udekorowano klasy i rozdano walentynki – nie tylko uczniom(!). W ten dzień ukazała się również szkolna gazetka.

 

* od 13 lutego mamy nowy plan lekcji i dlatego ZMIENIŁY SIĘ niektóre terminy konsultacji nauczycieli. 

 

* 15 i 16 lutego o godz. 8.00 uczniowie klas trzecich piszą próbne egzaminy gimnazjalne; w środę część humanistyczna, w czwartek część matematyczno-przyrodnicza.

 

* Ferie zimowe od 30.01 – 10.02. 2006 r. Zobacz co ciekawego dzieje się w naszym mieście

 

* 25 stycznia 2006 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z rodzicami podsumowujące I sem. nauki oraz  przedstawienie bożonarodzeniowe w wykonaniu uczniów. Po nim odbyła się licytacja na rzecz XIV Finału WOŚP.

 

* 23 stycznia 2006 r. w Gimnazjum nr 2 im. Stanisława Ligonia uczniowie spotkali się z mieszkańcami Domu Opieki Społecznej w Orzeszu. Było to coroczne spotkanie odbywające się w okresie świątecznym. Organizatorem był Samorząd Szkolny z opiekunami p. Ewą Głosz i p. Teresą Homańczyk. Wszyscy uczniowie szkoły zebrali i podarowali artykuły piśmiennicze dla mieszkańców DPS-u. Młodzi ludzie wysłuchali kolęd w wykonaniu chóru, a po poczęstunku bawili się przy muzyce.

 

* 8 stycznia 2006 roku zagraliśmy już po raz 5 w Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!

 

* Jak co roku przed Świętami Bożego Narodzenia  - 22 XII 2005r. w szkole wystawiono Jasełka przygotowane przez uczniów w oparciu o scenariusz p. Joanny Wieczorek  i p. Marii Gawlik. Dekorację przygotowała p. Bogusława Stycz.

 

* 8 stycznia zagramy już po raz 5 w XIV finale WOŚP  - jako jedyny sztab w Orzeszu. Zapraszamy wszystkich mieszkańców Orzesza