Szkoła Podstawowa nr 3 
im. Stanisława Ligonia

ul. Szkolna 44      43-180 Orzesze-Zawada

 telefon: 32 22 15 271

faks: 32 72 31 215

image001 sp3@orzesze.pl

image004

rys. Marcelina Stycz (absolwentka)

 

AKTUALNOŚCI

 

indeks https://www.facebook.com/sp3orzesze

 

65 Rzecznik Praw Dziecka zaprasza do wzięcia udziału w konkursie. więcej

65 13 kwietnia uczniowie naszej szkoły brali udział w Ogólnopolskim Konkursie „Orzeł Matematyczny” online.

Wśród uczniów naszej szkoły jest grupa laureatów:

Wojciech Giebel  klasa 4b – 21 punktów – tytuł laureata, VI miejsce w kraju

Dawid Smyla  klasa 3b – 20 punktów – tytuł laureata, VII miejsce w kraju

Gabriel Płaczek  klasa 2b – 20 punktów – tytuł laureata, VII miejsce w kraju

Liliana Napora klasa 2a - 19 punktów - tytuł laureata, VIII miejsce w kraju

Damian Nosek klasa 2b - 19 punktów – tytuł laureata, VIII miejsce w kraju

Filip Wiejak klasa 2a - 19 punktów – tytuł laureata, VIII miejsce w kraju

Lena Szynol  klasa 4a - 19 punktów – tytuł laureata, VIII miejsce w kraju

Uczniowie Ci otrzymają dyplom laureata.
Wszyscy uczniowie, którzy brali udział w konkursie otrzymają pamiątkowe dyplomy.

Wojtek Giebel w nagrodę za najwyższy wynik w szkole otrzymuje od organizatorów możliwość bezpłatnego udziału w Ogólnopolskich Konkursach „Orzeł” ze wszystkich przedmiotów, do których szkoła przystąpi w sesji jesiennej w roku szkolnym 2021/2022.

Gratulujemy wszystkim serdecznie!

65 UWAGA! Nasza szkoła przystąpiła do projektu mLegitymacja wspólnej inicjatywy Ministerstwa Edukacji   Narodowej oraz Ministerstwa Cyfryzacji. mLegitymacja to legitymacja szkolna w telefonie będąca częścią aplikacji mObywatel.

Mobilną legitymację może otrzymać każdy uczeń, któremu wcześniej wydano tradycyjną wersję papierową dokumentu   wniosek

65 REGULAMIN KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO „ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI 2021 – PRZYWRÓĆ NASZĄ PLANETĘ  więcej

Obraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznie

65 Harmonogram powrotu uczniów do stacjonarnej nauki w szkołach i placówkach więcej

65 Z przykrością informujemy, iż z przyczyn niezależnych od nas, jesteśmy zmuszeni do odwołania XIV Powiatowego Konkursu Języka Niemieckiego zaplanowanego na 26.04.2021. Mamy jednak nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym spotkamy się bez przeszkód

65 KONSULTACJE ON-LINE  więcej

65 Szkoły i placówki nadal pracują zdalnie – przedłużenie obowiązujących obostrzeń do 25 kwietnia

65 WRACAMY CZASOWO DO NAUKI ZDALNEJ W SZKOŁACH więcej

Informacje dla ósmoklasistów więcej

65 SZKOLNY TYDZIEŃ PROFILAKTYKI 22-26 MARCA 2021R. Porozumiewanie się bez przemocy

Obraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznieObraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznie

 

 

Obraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznie

65 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tychach informuje o przystąpieniu w województwie śląskim do realizacji akcji promującej aplikację STOP COVID ProteGO Safe. Aplikacja to obok stosowania maseczki, zachowania dystansu i dbania o higienę, kolejny element ochrony przed koronawirusem.

Obraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznie

 

65 Finał WOŚP w Orzeszu

DZIĘKUJEMY!!! - to pierwsze słowo, które przychodzi do głowy, kiedy myślimy o wczorajszym 29. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Wspólnie zebraliśmy kwotę 32 822, 24 złotych!!!!

I nie jest to cała suma, jaką przekażemy Fundacji WOŚP. Trwają jeszcze m.in. nasze aukcje internetowe: https://aukcje.wosp.org.pl/, można jeszcze również wpłacać na naszą eSkarbonkę: https://eskarbonka.wosp.org.pl/cvhxry

Całość Finału będziemy mogli podsumować w przyszłym tygodniu o czym Państwa oczywiście poinformujemy😊

Sztab 29. Finału WOŚP w Orzeszu-Zawadzie

eSkarbonkawirtualna puszka

DOŁĄCZ do nas - bo pomaganie jest dziecinnie proste!

STRONA SZTABU

29. FINAŁ – 31.01.2021r. – po raz dwudziesty w naszej szkole więcej

 

Pole tekstowe:  31 stycznia 2021

Sztab 29. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
 w Szkole Podstawowej nr 3 w Orzeszu-Zawadzie.

Finał z głową - zbieramy dla laryngologii, otolaryngologii
i diagnostyki głowy.

 

29. Finał w całej Polsce będzie miał nieco inną formę ze względu na pandemię, jednak - jak cała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – my też zagramy jak co roku od … 20 lat!

Tak, pierwszy raz zagraliśmy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy w Szkole
w Zawadzie 13 stycznia 2002 roku!

Niesamowite? Niemożliwe? A jednak!!! Od tego czasu co roku gramy razem z Wami – mieszkańcami całego Orzesza i nigdy nie zawiedliśmy się.

W czasie 29. Finału niestety NIE OTWORZYMY SZTABU DLA WAS, NASZYCH GOŚCI,
ale uruchamiamy inne możliwości:

·       jak co roku na ulicę wszystkich dzielnic Orzesza wyjdą wolontariusze,

·       w sklepach i firmach, które wyraziły chęć i aprobatę, od 15 grudnia wystawione są nasze sztabowe puszki stacjonarne (mapa puszek: https://orzesze-631.wosp.pl/wpis/sztabowe-puszki-stacjonarne),

·       mamy sztabowa eSkarbonkę:  https://eskarbonka.wosp.org.pl/cvhxry

·       zachęcamy do licytacji na aukcjach naszego sztabu:  link do jednej naszej aukcji, a tam już znajdziecie wszystkie nasze aukcje: https://allegro.pl/oferta/psiak-sztab-wosp-orzesze-zawada-10135615525 lub aukcje.wosp.org.pl

·       w sztabie będzie działał bufet NA WYNOS od 14:00 do 18:00 – jak zwykle NAJLEPSZE domowe ciasta na niedzielne popołudnie

·       zapraszamy tez na loterię fantową od 14:00 do 18:00

O wszystkim Państwa informujemy na bieżąco m.in. na naszych stronach:

 

https://orzesze-631.wosp.pl i https://www.facebook.com/sp3orzesze

 

Jeśli tylko chcecie Państwo wspomóc nasze działania w jakikolwiek sposób, macie propozycję, pomysły, moglibyście przekazać coś na aukcję – gorąco zachęcamy do kontaktu! Czekamy na Was!

I jeszcze niezmienne od lat konto Sztabu 631 w Orzeszu-Zawadzie:

Orzesko-Knurowski Bank Spółdzielczy o/Orzesze

25 8454 1040 2002 0035 8534 0007   29. Finał WOŚP

Adres sztabu: Szkoła Podstawowa nr 3 w Orzeszu-Zawadzie, ul. Szkolna 44

Telefon: 32 22 15 271

65 W czwartek 28 stycznia, uczniowie obydwu klas pierwszych zostali pasowani na czytelnika biblioteki szkolnej. W czasie tego sympatycznego spotkania uczniowie poznali zasady wypożyczania książek i zachowania w bibliotece. Poznali swoje prawa i obowiązki. Złożyli przyrzeczenie i zostali pasowani grubą księgą. Każdy uczeń otrzymał w prezencie książkę pt. „Pierwsze abecadło”, broszurkę dla rodziców i kreatywny alfabet. To dar Ministerstwa Kultury w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”.

65 Konkurs czytelniczo-plastyczny „Dlaczego właśnie ta książka?”

W okresie jesiennym biblioteka szkolna zorganizowała konkurs czytelniczo-plastyczny, polegający na wykonaniu ilustracji do wybranej książki, ze szczególnym uwzględnieniem pozycji zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Konkurs był przeznaczony dla wszystkich uczniów szkoły. Prace mogły być wykonanie z zastosowaniem dowolnej techniki. Wszystkie prace zostały zawieszone na wystawie w pomieszczeniu biblioteki.

1 miejsce zajęły: Emilia Ołota z 4b i Lexie Malek z 1a.

2 miejsce: Emilia Nosek i Kinga Świerc z 2b oraz Nikodem Ołota z 4b.

3 miejsce: Oliwia Król z 7b, Karolina Zajączkowska i Hania Kotowicz z 2a.

Gratulujemy pięknych prac!!!!

65 OGÓLNOPOLSKA SIEĆ SZKÓŁ „DEUTSCH PLUS” – PODSUMOWANIE PIERWSZEGO PÓŁROCZA

Nasza szkoła od 2019 roku należy do sieci szkół „Deutsch Plus”, stworzonej przez Goethe-Institut w Warszawie. Placówki realizujące program w szczególny sposób promują naukę języka niemieckiego, wymieniają się doświadczeniami a także wzajemnie wspierają.

Tegoroczne działania rozpoczęliśmy od uczestnictwa w warsztatach z niemieckim muzykiem Davidem Mayonga, tworzącym pod pseudonimem Roger Rekless. Było muzycznie i inspirująco. Tworzyliśmy rymy, słuchaliśmy utworów Rogera a co poniektórzy uczniowie kl. 7b mogli nawet na żywo porapować.

W listopadzie gościliśmy na zajęciach online Marvina Fandrei – przesympatycznego studenta z Niemiec, który opowiadał o sobie, swoich studiach, zainteresowaniach, miejscu zamieszkania, a także o tym, co przywiodło go do Polski. Korzystając z okazji, podpytaliśmy również o „Top 3” polskich potraw oraz o znajomość języka polskiego. Najtrudniejsze do wypowiedzenia okazało się jednak nazwisko p. Musioł-Skrzypiec.

Po spotkaniu z aktywistą przyszła pora na pokaz eksperymentów „Science Show” w języku niemieckim, pełny ciekawostek ze świata fizyki i chemii. Warsztaty poprowadził Joachim Hecker - autor książek i eksperymentalnych show, organizowanych na całym świecie. Oj, działo się wiele – płonął ogórek, styropianowa żaba zmniejszyła się, mówiliśmy o podczerwieni, ciśnieniu, przewodzeniu prądu i trójwymiarze. Po pokazie był również czas na zadawanie pytań.

Pierwsze półrocze zakończyliśmy ogólnopolskim konkursem kolęd w języku niemieckim „Wir singen deutsche Weihnachtslieder”, w którym naszą szkołę reprezentowało trzech uczniów – Zuzanna Twardzik z kl. 2a, Mateusz Krawczyk z kl. 3a oraz Lena Szynol z kl. 4a. Wyśpiewali przepiękne kolędy. Lena Szynol wykazała się niezwykłym profesjonalizmem, pokonała olbrzymią konkurencję i znalazła się w gronie zwycięzców konkursu! Udział w projekcie to również zaangażowanie naszej placówki w różnorodne przedsięwzięcia językowe. Rok szkolny rozpoczęliśmy od Tygodnia Języków Obcych, obejmującego szereg animacji językowych dla uczniów wszystkich klas, jesienią zmierzyliśmy się z cyklem konkursów zarówno stricte językowych jak i kulturoznawczych. Poszerzaliśmy również swoje słownictwo poprzez udział warsztatach hospitacyjnych Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego w Katowicach. Na nasze zajęcia zaprosiliśmy również nauczycielki języka niemieckiego, które zabrały nas w wirtualną podróż do Wiednia oraz na spacer po jarmarkach bożonarodzeniowych. Najmłodsi uczniowie natomiast godnie reprezentowali naszą szkołę w konkursach językowo-plastycznych, tworząc niepowtarzalne prace. Nasze działania nie ograniczają się jednak do przedsięwzięć krajowych, od 2011 roku uczestniczymy bowiem w międzynarodowym projekcie „Das Bild der Anderen”. W obecnym roku szkolnym współpracujemy ze szkołą w miejscowości Kaduj w Rosji

65 Konkursy językowo-plastyczne. W listopadzie oraz grudniu odbyły się dwa konkursy Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego w Katowicach, objęte patronatem Ambasady Niemiec w Warszawie. Pierwszy z nich pt. „Nie tylko bombka i choinka” polegał na stworzeniu kartki bożonarodzeniowej z życzeniami w języku niemieckim, drugi natomiast pt. „Omas Weihnachtsplätzchen sind die Besten” był bardziej złożony. Uczestnicy musieli upiec ciasteczka świąteczne według receptury babci lub mamy a także stworzyć kartkę z przepisem. Trzeba przyznać, że nasi uczniowie wykazali się pomysłowością i stworzyli wyjątkowe prace konkursowe. Na wszystkich uczestników po feriach będą czekać w szkole drobne upominki i dyplomy. Gratulujemy kreatywności oraz zaangażowania, nierzadko całych rodzin!

65 21.12.2020 Świąteczna lekcja języka niemieckiego - zaproś mnie na swoją lekcję. Ostatnią przedświąteczną lekcję języka niemieckiego w kl. 4b odwiedziła Pani Iwona Breguła-Hanysek, która przyjęła zaproszenie w ramach ogólnopolskiego projektu „Zaproś mnie na swoją lekcję”. W przesympatycznej atmosferze utrwaliliśmy słownictwo bożonarodzeniowe, rozmawialiśmy również o jarmarkach oraz tradycjach w Niemczech. Dziękujemy za niesamowitą lekcję.

65 18.12.2020 Warsztaty Winterwortgefechte, czyli zimowe potyczki słowne". Reprezentanci kl. 7a, Wiktoria Ptak, Kacper Koperwas, Kacper Herman oraz Maksymilian Kret, uczestniczyli w warsztatach z języka niemieckiego pt. „Winterwortgefechte, czyli zimowe potyczki słowne". Były to animacje językowe wprowadzające słownictwo związane z zimą i Bożym Narodzeniem. Bardzo dziękujemy Organizatorom za możliwość udziału, naukę poprzez zabawę oraz za wprowadzenie nas w magiczną, przedświąteczną atmosferę.

65 18.12.2020 Konkurs kolęd Wir singen deutsche Weihnachtslieder. Mateusz Krawczyk, Zuzanna Twardzik oraz Lena Szynol reprezentowali naszą szkołę w konkursie kolęd w języku niemieckim pt. „Wir singen deutsche Weihnachtslieder”, zorganizowanym przez Goethe-Institut w Warszawie dla szkół uczestniczących w projekcie „Deutsch Plus”. Cała trójka pięknie wyśpiewała kolędy, wprowadzając słuchaczy w magiczny przedświąteczny nastrój, jednak Lena pokonała ogromną konkurencję i znalazła się wśród zwycięzców. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

65 30.11.2020 Wirtualna podróż do Wiednia - zaproś mnie na swoją lekcję. Uczniowie klasy 7b gościli na zajęciach Panią Anetę Rylską - nauczycielkę języka niemieckiego, która zabrała nas w wyjątkową wirtualną podróż do Wiednia. Spotkanie odbyło się w ramach ogólnopolskiego projektu "Zaproś mnie na swoją lekcję", do którego w tym roku dołączyła również nasza szkoła.

65 Warsztaty językowo-naukowe "Science Show" Deutsch Plus. Uczniowie klas 4 uczestniczyli w pokazie eksperymentów „Science Show” w języku niemieckim. To już kolejne przedsięwzięcie w ramach realizowanego projektu Goethe-InstitutDeutsch Plus”, pełne ciekawostek ze świata fizyki i chemii. Warsztaty poprowadził przesympatyczny Joachim Hecker - autor książek i eksperymentalnych show, organizowanych na całym świecie od Alaski po Tajlandię. Oj, działo się wiele – płonął ogórek, styropianowa żaba zmniejszyła się, mówiliśmy o podczerwieni, ciśnieniu, przewodzeniu prądu i trójwymiarze. Po pokazie był również czas na zadawanie pytań. Dziękujemy Goethe-Institut za umożliwienie udziału.

65 Powszechny Spis Rolny

65 Cykl konkursów kulturoznawczych
„Podróże mają magiczną moc uzdrawiania duszy.”
(Martyna Wojciechowska)

Cztery wyjątkowe uczennice - Milena Biela, Marta Szmatloch, Amelia Mądrzejewska oraz Wiktoria Ptak – reprezentowały naszą szkołę w cyklu konkursów kulturoznawczych „Deutsch-Land czyli wędrówka po landach” oraz „Austria-Land czyli wędrówka po landach”, zorganizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego w Katowicach. Pierwszy z nich dotyczył miejscowości Bremen, kolejne St. Pölten oraz Leipzig. Dziewczęta stanęły na wysokości zadania, tworząc niesamowicie zgraną drużynę. Brawo, jesteśmy z Was bardzo dumni!

65 OD 1-19 LISTOPADA 2020

ŚWIATOWA KAMPANIA 19 DNI PRZECIWKO PRZEMOCY I KRZYWDZENIU DZIECI I MŁODZIEŻY

 

65 Procedury bezpieczeństwa w okresie pandemii COVID-19 obowiązujące w szkole od 1 września 2020 r. znajdują się w zakładce Procedury i regulaminy więcej

65 Harmonogram rozpoczęcia roku szkolnego – 1 września 2020 r.

1.Uczniowie przychodzą do szkoły w wyznaczonych godzinach.

2. Uczniowie klas 1. – spotkanie rozpoczynające w obecności jednego z rodziców.

3. Spotkanie z wychowawcami odbywa się bez obecności rodziców (z wyjątkiem klas 1.)

4. Rodzice przyprowadzający dziecko pozostają na zewnątrz budynku przekazując dziecko w drzwiach pracownikowi szkoły. Pozostając na zewnątrz szkoły, rodzice zachowają zasady bezpieczeństwa sanitarnego – ochronę nosa i ust, 1,5 m dystansu społecznego.

5. Uczniowie zachowują zasady bezpieczeństwa sanitarnego – ochrona nosa i ust (do momentu wejścia do sali), dezynfekcja rąk przy wejściu do szkoły, zachowanie dystansu społecznego.

6. Uczniowie nie gromadzą się przed budynkiem. Jeśli czekają, to zachowują dystans 1,5 m.

Klasa

Wychowawca

Godzina

Sala

Wejście do szkoły

1a

Elwira Kajstura-Pacha

9:00

Sala gimnastyczna

Od strony boiska szkolnego

1b

Magdalena Mastej

9:00

Sala gimnastyczna

Od strony boiska szkolnego

2a

Aleksandra Potysz

10:00

Sala 11

Od strony boiska szkolnego

2b

Jolanta Schier

9:00

Sala 12

Od strony boiska szkolnego

3a

Anna Gazda

9:00

Sala 9

Wejście od strony kuchni

3b

Anna Gazda

10:00

Sala 9

Wejście od strony kuchni

4a

Barbara Kucharewicz

10:00

Sala 7

Wejście od strony kuchni

4b

Joanna Golus

10:00

Sala 1

Wejście główne

6a

Ilona Czardybon

10:00

Sala 19

Od strony boiska szkolnego

6b

Piotr Brzoza

9:00

Sala 3

Wejście od strony kuchni

7a

Ewa Głosz

9:00

Sala 6

Wejście główne

7b

Ewa Głosz

10:00

Sala 6

Wejście główne

8

Teresa Homańczyk

9:00

Sala 5

Wejście główne

65 Informacja dla rodziców ze strony MEN: Bezpieczny powrót do szkół – dowiedz się więcej  więcej

65 Aplikacja ProteGO Safe – wspólny list Ministra Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego do rodziców  więcej

65 Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Tychach poinformowała, że w dniu 17 sierpnia br. rozpoczęła się w województwie śląskim akcja „Koronawirus. Przestrzegaj podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny”. Celem akcji jest przypomnienie społeczeństwu o podstawowych zasadach profilaktyki zakażeń wirusem SARS-CoV-2 więcej

Obraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznieObraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznieObraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznie

65UWAGA!24 sierpnia 2020r. o godzinie 17:00 na sali gimnastycznej odbędzie się spotkanie rodziców uczniów klas 1. Wejście od strony boiska szkolnego. Prosimy o zachowanie reżimu sanitarnego

Ważne informacje dla rodziców uczniów, którzy w roku szkolnym 2020/2021 rozpoczną naukę w klasie I więcej

 

 

PROJEKTY

 

unia

Europejski Fundusz Społeczny

Młodzi interaktywni Orzeszanie

Akademia Umiejętności

 

 

 

ASY INTERNETU

asy_logo

PLAKAT
Lekki
TORNISTER

deutsch plus

eTwinning

kinder

poziom_JPG

Znalezione obrazy dla zapytania projekt z klasÄ…

 

KĄCIK PRAWNY

image034

logo-cyfrowobezpiecznipl

BIO

plansza-bezpieczna-plus1-780x681

116_111_noc_

cybernauci

wybieraj

SERCE_06

logo_instaling

dbda_button

logo_Schule im Wandel

logo_200x100

image011

image013

image014

image015