Szkoła Podstawowa nr 3 
im. Stanisława Ligonia

ul. Szkolna 44      43-180 Orzesze-Zawada

 telefon: 32 22 15 271

faks: 32 72 31 215

image001 sp3@orzesze.pl

image004

 

 

rys. Marcelina Stycz (absolwentka) 

 

 

 

 

 

AKTUALNOŚCI

 

indeks https://www.facebook.com/sp3orzesze

 

65UWAGA!ważne informacje dla rodziców uczniów, którzy w roku szkolnym 2020/2021 rozpoczną naukę w klasie I więcej

65 Stypendia Naukowe Burmistrza Miasta więcej

65 „Bezpieczne Wakacje 2020”. Interwencyjna infolinia to całodobowy numer telefonu 32 20 77 077, pod który można zgłaszać nieprawidłowości.  Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek przekazał podległym służbom, inspekcjom i podmiotom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo zalecenia w zakresie przeprowadzenia w regionie kolejnej edycji akcji, której celem jest zapewnienie bezpiecznego wypoczynku letniego dzieciom i młodzieży oraz osobom przebywającym i przemieszczającym się przez teren naszego województwa. Służby i inspekcje działające na obszarze województwa śląskiego będą monitorować formy wypoczynku zorganizowanego w miejscowościach wypoczynkowych oraz miejscach stałego zamieszkania dzieci i młodzieży. więcej

65 Harmonogram zakończenia roku szkolnego – 26 czerwca 2020 r.

1. Udział uczniów w zakończeniu roku w szkole jest dobrowolny.

2. Uczniowie przychodzą dokładnie w wyznaczonych godzinach.

3. Spotkanie z wychowawcą odbywa się bez obecności rodziców (z wyjątkiem klasy 8.)

4. Rodzice przyprowadzający dziecko pozostają na zewnątrz budynku przekazując dziecko w drzwiach pracownikowi szkoły. Pozostając na zewnątrz szkoły, rodzice zachowają zasady bezpieczeństwa sanitarnego – ochronę nosa i ust, 2 m dystansu społecznego.

5. Uczniowie zachowują zasady bezpieczeństwa sanitarnego – ochrona nosa i ust, zachowanie dystansu społecznego, dezynfekcja rąk przy wejściu do szkoły.

6. Uczniowie nie gromadzą się przed budynkiem. Jeśli czekają, to zachowują dystans 2 m.

7. Świadectwa uczniów nieobecnych w dniu 26 czerwca, można będzie odebrać w sekretariacie w godzinach od 8:30 – 12:00 (obowiązują zasady bezpieczeństwa sanitarnego – ochrona ust i nosa, dezynfekcja rąk, zachowanie dystansu 2m od innych osób):

a.      klasy 1a, 1b, 2a, 2b, 3a, 3b      – 29 czerwca 2020 (poniedziałek)

b.      klasy 5a, 5b, 6a, 6b, 7               – 30 czerwca 2020 (wtorek)

Sala

godzina

8:00

 

9:15

10:30

11:45

Sala gimnastyczna

- wejście od strony boiska szkolnego

Klasa 8

(obecność jednego
z rodziców)

Klasa 7

Klasa 6a + 6b

Klasa 1b

Sala 5

– wejście główne

Klasa 3a

Klasa 1a

Klasa 3b

Klasa 5b

Sala 3

– wejście od kuchni

 

Klasa 2a

Klasa 2b

Klasa 5a

 

65 SZKOLNY POLIGLOTA – INNOWACJA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO I NIEMIECKIEGO W obecnym roku szkolnym w naszej szkole realizowana była innowacja z języka niemieckiego i angielskiego – „Szkolny Poliglota”, mająca na celu pokazanie dzieciom z kl. 3 podobieństw pomiędzy wspomnianymi językami a także rozbudzenie ciekawości otaczającym nas światem. Innowacja obejmowała wiele działań, w skład których prócz aktywności lekcyjnych wchodził szereg konkursów na szczeblu miejskim i szkolnym. Zorganizowano I Miejski Konkurs na Anglo- i Niemieckojęzycznego Lapbooka, dwujęzyczny konkurs wielkanocny, konkurs o zwierzętach oraz konkurs, polegający na stworzeniu dwujęzycznej prezentacji multimedialnej. Ze względu na zdalne nauczanie, część innowacji przeniesiona została w tryb online. Ogromną radość przysporzyło zaangażowanie uczniów oraz rodziców, za co bardzo dziękujemy! Poniżej prezentujemy wyniki konkursów szkolnych, spośród których wyłoniony został „Szkolny Poliglota”. Został nim uczeń klasy 3a – Wiktor Kurka, który dwukrotnie zajął I miejsce a raz III miejsce. GRATULUJEMY!

Dwujęzyczny konkurs wielkanocny:

1.      miejsce – Martyna Wągrowska z kl. 3b oraz Wiktor Kurka z kl. 3a

2.      miejsce – Lena Szynol z kl. 3a

3.      miejsce - Sylwia Knapczyk z kl. 3b

Dwujęzyczny konkurs o zwierzętach:

1.      miejsce - Oliwia Szafron kl. 3a

2.      miejsce - Lena Szynol kl. 3a i Adam Szmatloch kl. 3b

3.      miejsce - Wiktor Kurka kl. 3a

Dwujęzyczny konkurs na lapbooka lub prezentację multimedialną o domu

1.      miejsce - Wiktor Kurka kl. 3a

65 Filmabend – wieczór filmowy online. Długie czerwcowe wieczory to świetna okazja do zorganizowania wieczoru filmowego w języku niemieckim. Uczniowie klas 5 - 8, zaopatrzeni w prowiant i wygodny strój, spotkali się online na platformie Teams. Zobaczyli tragikomedię, przedstawiającą historię dziewięcioletniej Tildy i jej dziadka, zmagającego się z chorobą Alzheimera. Zabawne momenty przeplatały się z chwilami wzruszenia, doprowadzając naszych szkolnych widzów do łez. Mieliśmy okazję połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli naukę języka z lekcją życia, pełną ciepła i miłości

65 „AKTIVISTEN ONLINE” – SPOTKANIE ZE STUDENTAMI Z NIEMIEC. Ina i Jonas to dwójka przesympatycznych studentów z Niemiec, którzy w maju spotkali się z naszymi uczniami na dwóch warsztatach z cyklu „Aktivisten online” w ramach projektu Deutsch Plus. Organizatorem był Goethe-Institut w Warszawie. Opowiadali o swoim codziennym życiu, studiach, zainteresowaniach i świecie w dobie pandemii. Oprowadzili nas również wirtualnie po swoich mieszkaniach. Największe zainteresowanie wśród żeńskiej części naszej grupy wzbudziło jednak… wyposażenie kuchni… ;) Krótko mówiąc, spotkanie było pełne pozytywnej energii, otwartości oraz pierwszych rozmów po niemiecku. Bardzo dziękujemy Goethe- Institut za umożliwienie nam takiego spotkania, a wszystkim uczestnikom za obecność i aktywność

65 W ostatnich miesiącach odbył się szereg warsztatów hospitacyjnych z języka niemieckiego dla uczniów kl. 1-3 oraz 4-8. Organizatorem było Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego oddział Katowice oraz Niemieckie Towarzystwo Oświatowe z Opola. Ze względu na obecną sytuację, zajęcia odbyły się online, zaś sam projekt opierał się na nowatorskiej metodzie hospitacji, do której włączeni zostali uczniowie wraz z nauczycielami. Tematyka była różnorodna, dotyczyła świąt wielkanocnych, podróżowania, kontynentów, kalendarza, Dnia Matki, a także krajów niemieckojęzycznych. Był to mile spędzony czas, pełen inspirujących ćwiczeń. Naszą szkołę reprezentowali: Martyna Wągrowska, Wiktor Kurka, Lena Szynol, Antonina i Krzyś Mackenzie, Milena Biela, Maja Kucharewicz oraz Małgorzata Semeniuk.

65 W dniach od 25 maja do 5 czerwca bieżącego roku odbył się Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny 2020 we wszystkich kategoriach. W pierwszym tygodniu odbyły się sesje próbne, a w drugim tygodniu konkurs właściwy. Z naszej szkoły w konkursie wzięło udział 11 uczniów z 7 klas.

WYRÓŻNIENIE i nagrodę zdobył Maksymilian Kret, uczeń klasy 6a.

BARDZO DOBRY wynik i nagrodę I stopnia zdobył Dawid Smyla, uczeń klasy 2b

65 I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Miarki w Mikołowie zaprasza wszystkich, którzy nie mieli okazji odwiedzić portali społecznościowych podczas Dnia Otwartego Miarki Online do obejrzenia filmów promujących naukę w liceum więcej

65W czerwcu poznaliśmy wyniki dwóch konkursów dla szkół podstawowych z informatyki, w których udział brali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3.

W X Powiatowym Konkursie Informatycznym GIMKOMP organizowanym przez II Liceum Ogólnokształcące im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Mikołowie Wiktor Kurka z kl. 3a zajął II miejsce, a jego koleżanka z klasy 8 - Maja Kucharewicz – III miejsce.  Przedmiotem konkursu było przygotowanie prezentacji multimedialnej na temat: „Woda - bogactwo życia”.

W Ogólnopolskim Konkursie „Orzeł Informatyczny” online z informatyki w roku szkolnym 2019/2020 tytuł laureata w swoich kategoriach uzyskali: Wiktoria Orzeł z kl. 3a-VII miejsce w kraju; Krzysztof Szwan z kl. 5b- VIII miejsce w kraju; Karol Sobieraj z kl. 5a- IX miejsce w kraju i Jessika Miguła z kl. 6b- IX miejsce w kraju.

65 DZIECI LUBIĄ CZYTAĆ O tak!!! Nie tylko czytać, ale też pisać książki. W ramach cyklu tematycznego dotyczącego książki i biblioteki, realizowanego we współpracy z biblioteką szkolną, w klasie 1b pojawił się temat: Dzieci lubią czytać. Pani wychowawczyni zaproponowała uczniom napisanie swojej książki. Jedni pisali o sobie, inni tworzyli fikcyjne opowieści, jeszcze inni wzorowali się na znanych baśniach. Byli też tacy, którzy stworzyli książeczki popularnonaukowe. Poznaliśmy sylwetkę piłkarza Piotra Zielińskiego, jego zdolności sportowe, statystyki, numery na koszulce. Zachwycaliśmy się urokiem baletu, zwinnością i lekkością tancerek. W jednej z książeczek czytaliśmy o pięciu przyjaciółkach; Mii, Andrei, Oliwii, Stefanii i Emmie. Rozczulił nas Tofik, który znalazł dom oraz królik ze swoimi opowieściami. Były też informacje o kotach i psach, ich rasach, pielęgnacji i charakterach. Jedna z uczennic przesłała nagranie z odczytaniem swojej baśni o Kapturku. W książce pt. „Sen” autorka podzieliła się z nami swoją tęsknotą do normalności w czasach koronawirusa. Autorka „Wiosny w ogrodzie” zabrała nas na kolorowy spacer wśród goździków, pelargonii i surfinii. Książeczka pt. „Owady” pokazała piękno ukryte w żukach, osach, biedronkach, ważkach i motylach. Książka kucharska połaskotała kubki smakowe. Wszystkie książki dzieci pięknie zilustrowały. Bardzo się podobały pani bibliotekarce. Najlepszym podsumowaniem zadania, które wykonały dzieci, są słowa wychowawczyni: „Jestem z nich taka dumna, włożyli w to tyle pracy!”. (Anna Wiechaj-bibliotekarz)

65 Kształcenie na odległość w szkołach i placówkach przedłużone do 26 czerwca br.

Obraz zawierający zrzut ekranu

Opis wygenerowany automatycznie

Informacje dla ósmoklasistów

65 EGZAMIN ÓSMOKLASISTY WYTYCZNE dla zdających egzamin ósmoklasisty (CKE, MEN, GIS) więcej

65 Plakaty promocyjne szkół, dla których organem prowadzącym jest Powiat Mikołowski

Plakat I LO więcej

Plakat II LO więcej

Plakat ZSEiU więcej

Plakat ZSP więcej

Plakat ZST więcej

65 Informator dla rodziców i ósmoklasistów – powiat mikołowski więcej

65 HARMONOGRAM REKRUTACJI DO SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH 2020/2021 więcej

Obraz zawierający zrzut ekranu

Opis wygenerowany automatycznie

 

65 Ministerstwo Edukacji Narodowej więcej

65 Serdecznie zapraszamy uczniów klas ósmych oraz ich rodziców na Dzień Otwarty Miarki Online, który odbędzie się 1 czerwca w godzinach 12:00-16:00. W programie:

1.      Film promujący naukę w naszej szkole.

2.      Chat dla ósmoklasistów z udziałem uczniów Miarki.

3.      Filmy prezentujące profile klas otwieranych w naszym liceum w roku szkolnym 2020/2021.

4.      Live chat dla ósmoklasistów i ich rodziców z udziałem wicedyrektor szkoły Justyny Wołczko.

Kolejne punkty programu będą dostępne na naszej szkolnej stronie internetowej, portalach Facebook oraz Instagram w godzinach podanych na plakacie. więcej

Szukajcie nas na pod adresami:

miarka.edu.pl

facebook.com/1miarka

instagram.com/miarkamikolow

youtube.com/channel/UCrQ7Jj-sO9WaPnveHQ1SG3w

Oferta edukacyjna więcej

65 SP 3 POZDRAWIAwięcej

65 Podcasty "Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży online" dla nauczycieli i rodziców. więcej

65MEN informuje, że od poniedziałku, 18 maja br. uruchamia kolejne etapy stopniowego powrotu do stacjonarnego funkcjonowania szkół, wybranych placówek oświatowych, bezpośredniego prowadzenia zajęć specjalistycznych z dziećmi posiadającymi opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju i uczniami posiadającymi orzeczenie. więcej

65 Kształcenie na odległość w szkołach i placówkach przedłużone do 24 maja br. więcej

65 Ważna informacja! W powiecie mikołowskim powstał Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży – I poziom referencyjny. więcej

65 Przemoc w dobie pandemii. Zjawisko przemocy nie zna ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa. W tym czasie pomocą służy Niebieska Linia, stowarzyszenia otrzymujące dotacje z budżetu Miasta Orzesze oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Mikołowie z siedzibą w Łaziskach Górnych. więcej

65 Drodzy Rodzice!

Jako nauczyciele i specjaliści uczący Państwa dzieci dokładamy wszelkich starań, aby w różnych formach kontynuować nauczanie na odległość. W obecnej sytuacji Państwa rola – rodziców, którzy wspierają swoje dzieci w uczeniu się w domu – nabiera nowego znaczenia. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak trudna to sytuacja i ile wysiłku wymaga od każdej ze stron. Zachęcamy Państwa do współpracy i komunikowania się ze szkołą w zakresie organizowania nauki zdalnej, przekazywania informacji, jeśli pojawiają się jakieś problemy czy pytania. Jesteśmy do Państwa dyspozycji poprzez dziennik Librus oraz inne komunikatory. Przygotowaliśmy kilka informacji, które mogą być pomocne w organizacji nauki na odległość: więcej

Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych

Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa. więcej

 

Informacja dla ósmoklasistów

TERMINY REKRUTACJI DO SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH 2020/2021więcej

 

Terminy dni otwartych w szkołach ponadpodstawowych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Mikołowski. więcej

65 Rekomendacje w sprawie profilaktyki zdrowotnej.

Szanowni Rodzice,

  • prosimy porozmawiać z dziećmi na temat przestrzegania podstawowych zasad higieny, w tym np. częstego mycia rąk z użyciem ciepłej wody i mydła oraz ochrony podczas kaszlu i kichania;
  • prosimy, aby Państwo nie posyłali przeziębionych i chorych dzieci do szkoły;
  • jeśli nikt z rodziny nie miał kontaktu z osobą chorą, nie ma powodu do obaw;
  • jeżeli ktoś z rodziny wrócił z terenów występowania koronawirusa i ma objawy grypopodobne, proszę bezzwłocznie powiadomić najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną, zgłosić się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego;
  • proszę sprawdzać na bieżąco komunikaty publikowane na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia;
  • informujemy, że w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia  szkoły (dziecko do 8. roku życia), należy się Państwu zasiłek opiekuńczy (art. 32 ust. 1 lit. a Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa, Dz.U. 2017, poz. 1368);

W przypadku dodatkowych wątpliwości proszę dzwonić na infolinię Ministerstwa Zdrowia – tel. 800 190 590 (czynna całodobowo).

65 9 marca mieliśmy zaszczyt gościć grupę uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Orzeszu-Zawiści, którzy uczestniczyli w warsztatach językowo-kulturoznawczych. Zajęcia składały się z trzech części. Pierwsza z nich, poprowadzona przez uczennicę klasy 8 - Maję Kucharewicz, dotyczyła zagadnień związanych z Europą oraz Unią Europejską. Druga część to mini escape room na temat znanych osób, wynalazków oraz zabytków krajów niemieckojęzycznych oraz ćwiczenia wykorzystujące różnorodne aplikacje. Warsztaty zakończyły się zabawami językowymi oraz filmami na spostrzegawczość - tutaj bardzo pomocna okazała się nasza pracownia językowa. Bardzo dziękujemy uczniom z Zawiści oraz ich nauczycielce języka niemieckiego p. Katarzynie Banasiak za odwiedziny i zapraszamy ponownie.

65 5 i 6 marca w Szkole Podstawowej nr 2 w Orzeszu odbyły się miejskie zawody siatkówki dziewcząt i chłopców klas VI, w których startowały po 4 reprezentacje orzeskich szkół. Doskonale spisali się w tych rozgrywkach nasi uczniowie ponieważ zarówno dziewczęta jak i chłopcy zajęli 1 miejsca. Pierwszego dnia zawodów chłopcy w składzie Piotr Brząkalik, Maciej Król, Wiktor Dyonizy, Kamil Otawa, Dawid Krawczyk, Oliwier Olejnik, Kacper Koperwas, Mateusz Kelner i Mateusz Skrzyp pokonali wszystkich przeciwników i w świetnym stylu wywalczyli awans do zawodów powiatowych. Następnego dnia równie dobrze walczyły dziewczyny. Pomimo jednej porażki lepszą różnicą małych punktów wyprzedziły koleżanki z SP 2 w Orzeszu. Dziewczyny wystąpiły w składzie Jessica Miguła, Amelia Mądrzejewska, Emilia Makosz, Wiktoria Szymura, Wiktoria Ptak, Martyna Czerepkowska, Marta Szmatloch, Zuzanna Szweda, Zuzanna Zięć i Natalia Figura. Zawody powiatowe odbędą się na początku kwietnia w Mikołowie – powodzenia.

65 Kolejnym już gościem specjalnym w klasie 1a na zajęciach rozwijających kreatywność była Pani Klaudia, mama jednej z uczennic. Pani Klaudia przygotowała bardzo ciekawe zajęcia na temat: "Bajek Naszych rodziców i dziadków". W czasie lekcji uczniowie mogli dowiedzieć się jakie bajki oglądali ich rodzice, dziadkowie. Przeprowadzona została pogadanka, pokaz plakatów, prezentacja multimedialna przedstawiająca poszczególne bajki i ich bohaterów. Uczniowie wykonali również pracę plastyczną.

65 Kolejna ciekawa lekcja w klasie 1a. Na podstawie czytanego tekstu z podręcznika, gdzie bohaterowie zorganizowali Festiwal Kapelusza, my również postanowiliśmy to zrobić. Uczniowie na zajęcia przybyli w specjalnie przygotowanych nakryciach głowy. Była prezentacja, w czasie której można było zobaczyć, że każde nakrycie głowy było inne i miało inna historię. Następnie każdy wykonał przestrzenną pracę, która była "Kapeluszem jego marzeń".

65 W lutym w klasie 1a odbyły się zajęcia rozwijające kreatywność z udziałem rodzica jednej z uczennic. Pani Sabina jest druhną Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaśkowicach. Przygotowała dla Nas ciekawe zajęcia kształtujące prawidłowe zachowania i nawyki w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Przypomniała podstawowe numery telefonów alarmowych oraz znaków ostrzegawczych i informacyjnych. Na koniec uczniowie samodzielnie rozwiązali zadanie, które było podsumowaniem zajęć. Bardzo dziękujemy Pani Sabinie za poświęcony czas.

65 „All You Need Is Love” 19.02.2020 r. odbyła się już czwarta edycja Powiatowego Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej, zorganizowanego przez SP2 oraz SP3 w Orzeszu. Współorganizatorem był Miejski Ośrodek Kultury w Orzeszu, natomiast patronat honorowy objęli Burmistrz Miasta Orzesze oraz Starosta Powiatu Mikołowskiego. Mieliśmy zaszczyt gościć również pana Tadeusza Marszolika - wicestarostę mikołowskiego, który zasiadł w jury wraz z panem Bartłomiejem Markiem - dyrektorem MOK, panią Agnieszką Groborz - właścicielką szkoły języka angielskiego „EduSmart” i główną fundatorką nagród oraz panem Patrykiem Brzyszkowskim – uzdolnionym wiolonczelistom. Koncertowi z uwagą przysłuchiwała się również pani Barbara Grabowska - dyrektor SP2 w Orzeszu. Motywem przewodnim czwartej edycji konkursu była „miłość”. Na scenie sali widowiskowej w Jaśkowicach wystąpiło ponad dwudziestu młodych uzdolnionych wokalnie i językowo solistów, którzy zaprezentowali bardzo wysoki poziom. I tym razem komisja miała ciężki orzech do zgryzienia, co potwierdził wicestarosta powiatu mikołowskiego mówiąc, że skok w dal można zmierzyć w metrach, bieg na 60 metrów w sekundach a wykonania uczestników są wyjątkowo trudne w ocenie.

Po burzliwych obradach komisja wyłoniła zwycięzców:

I miejsce - Lena Więcek z SP5 w Orzeszu-Zazdrości

II miejsce – Jelyzaweta Demjanczuk z SP1 w Orzeszu

III miejsce – Klaudia Zajusz z ZSP w Ornontowicach

IV miejsce – Wiktoria Bywalec z ZSP „Dual” w Mikołowie

Nagrody ufundował: EduSmart z Orzesza, Urząd Miasta Orzesze, Starostwo Powiatowe w Mikołowie oraz Miejski Ośrodek Kultury w Orzeszu.

Bardzo dziękujemy wszystkim zaproszonym gościom, sponsorom, dyrekcjom SP2 oraz SP3, a w szczególności uczestnikom oraz ich opiekunom, którzy zaszczycili nas dziś swoją obecnością. Zwycięzcom z całego serca gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! (Monika Musioł-Skrzypiec, Katarzyna Dworaczek-Gorzawska).

65 17 lutego obchodziliśmy ŚWIĘTO KOTA. Uczniowie klasy 1 a przynieśli do szkoły różne gadżety związane z kotami, każdy miał szansę o nich opowiedzieć na forum klasy. Oglądali filmik o ciekawostkach dotyczących kotów. Na koniec zajęć wykonali pracę plastyczną.

65 14 lutego obchodziliśmy Walentynki. Klasa 1a świętowanie rozpoczęła od zebrania się na sali gimnastycznej, gdzie podano wyniki konkursu plastycznego na „Kartkę Walentynkową”. Niespodzianką był fakt, że nagrodzono dwie osoby z Naszej klasy: 1 miejsce zdobyła Lenka Topolewska, 3 miejsce Filip Wiejak. Na sali gimnastycznej rozdano Walentynkową pocztę. Dalsze świętowanie przeniosło się do klasy: dowiedzieliśmy się co to są Walentynki, skąd pochodzą i czym się charakteryzują. Na zakończenie każdy dostał słodką Walentynkę od Pani.

65 Konkurs klas 1: "Potrafię już pięknie czytać". Konkurs składał się z 2 etapów. 1 etap - klasowy, gdzie wyłoniono 5 osób z każdej klasy, które przechodziły do kolejnego etapu. 2 etap - międzyklasowy, gdzie specjalnie powołane jury dokonało oceny oraz wyłoniło osoby, które zdobyły pierwsze trzy miejsca oraz wyróżnienia. Konkurs został zorganizowany przez wychowawczynie klas 1: Jolantę Schier oraz Aleksandrę Potysz.

65 11 lutego 2020r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu pod hasłem Działajmy razem! Uczniowie klas 1-8 brali udział w wielu aktywnościach. „Dzień" to tylko nazwa umowna, ponieważ w praktyce jest to cykl zajęć poświęconych bezpieczeństwu uczniów w sieci Internet. Na godzinach wychowawczych tydzień wcześniej zostały przeprowadzone zajęcia poświęcona tematyce zagrożeń w Sieci oraz zasad bezpiecznego korzystania z niej, na lekcjach informatyki wyświetlane są filmy edukacyjne dotyczące prawidłowych zachowań podczas korzystaniu z Internetu, uczniowie samodzielnie wykonują prezentacje, rysunki, plakaty i ulotki z zasadami bezpieczeństwa w Internecie. We wtorek 11 lutego na 3 i 4 godzinie lekcyjnej odbyły się szkolne obchody DBI. Uczniowie wspólnie w klasach realizowali różne zadania, które zostały zaprezentowane i omówione na apelu. Przy sali gimnastycznej została zorganizowana wystawa prac. Efekty można oglądać w galerii.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

65 Po feriach przyjęliśmy uczniów klas pierwszych do grona czytelników biblioteki szkolnej. Uroczystość tradycyjnie zawierała przyrzeczenie czytelnicze i akt pasowania księgą. Życzymy, aby książka zawsze była traktowana z szacunkiem jako źródło wiedzy i przyjemności.

65 29.01.2020r. uczniowie kl.3a i 3b gościli w progach naszej szkoły Panią Lek.Wet. Agnieszkę Szarek Gabinet weterynarii „Pod Nosem” z Orzesza-Zawiści, która przybliżyła uczniom pracę weterynarza, zapoznała z podstawowymi narzędziami pracy oraz przeprowadziła ciekawą lekcję warsztatową. Serdecznie dziękujemy Pani Agnieszce, która jest absolwentką naszej szkoły (ówczesnego Gimnazjum). Zdjęcia w galerii.

65 Sztab 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Szkole Podstawowej nr 3 w Orzeszu – Zawadzie

DZIĘKUJE WSZYSTKIM!!!

Wspólnie zebraliśmy kwotę  46 539,02 zł! więcej

65 Wyniki w III MIEJSKIM BOŻONARODZENIOWYM KONKURSIE LITERACKO - PLASTYCZNYM na wiersz oraz kartkę świąteczną. Zaprosiliśmy do udziału uczniów szkół podstawowych z Orzesza. Jury oceniło prace, biorąc pod uwagę następujące kryteria: oryginalność pracy, zgodność z tematem, wkład, staranność pracy, ogólne wrażenie artystyczne,  poprawność językową.

Uczniowie zaprezentowali wysoki poziom artystyczny w swoich pracach. Wykazali się odpowiednim podejściem do tematu, oryginalnością i pomysłowością. Zwycięzcy zostaną nagrodzeni książkami oraz pamiątkowymi dyplomami.

Wyniki konkursu:

KLASY 1-3

1 miejsce – Amelia Hellmann  - Szkoła Podstawowa nr 7 w Orzeszu

2 miejsce – Lena Skrzypczyk – Szkoła Podstawowa nr 3 w Orzeszu

3 miejsce – Katarzyna Pisarek – Szkoła Podstawowa nr 10 w Orzeszu

Wyróżnienia:

Franciszek Malcher - Szkoła Podstawowa nr 5 w Orzeszu

Stefan Baron - Szkoła Podstawowa nr 1 w Orzeszu

Kinga Szwanda - Szkoła Podstawowa nr 7 w Orzeszu

Paulina Schier - Szkoła Podstawowa nr 7 w Orzeszu

KLASY 4-6

1 miejsce – Paweł Kalyta - Szkoła Podstawowa nr 2 w Orzeszu

2 miejsce – Zoja Dzieża - Szkoła Podstawowa nr 1 w Orzeszu

3 miejsce – Maja Duda - Szkoła Podstawowa nr 5  w Orzeszu

KLASY 7-8

1 miejsce – Julia Suchodolska  - Szkoła Podstawowa nr 7 w Orzeszu

2 miejsce – Wojciech Stelmach – Szkoła Podstawowa nr 1 w Orzeszu

3 miejsce – Angelika Michalik – Szkoła Podstawowa nr 1 w Orzeszu

Wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom gratulujemy oraz zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu już za rok. (Organizatorzy: Anna Gazda, Magdalena Maciejczyk, Samorząd Uczniowski).

65 W grudniu nasza szkoła zorganizowała I Miejski Konkurs na Anglo- i Niemieckojęzycznego Lapbooka o Tematyce Bożonarodzeniowej. Dotarło do nas wiele pięknych, kolorowych oraz kreatywnych prac, zawierających niezliczone ilości skrytek, kieszonek i quizów. Po długich i burzliwych obradach jury wyłoniło następujących zwycięzców:

I miejsce - Lena Skrzypczyk, SP3 w Orzeszu-Zawadzie
II miejsce - Oliwier Gazda, SP7 w Orzeszu-Gardawicach
III miejsce ex aequo - Monika Paholikova, SP2 w Orzeszu
III miejsce ex aequo - Paulina Schier, SP7 w Orzeszu-Gardawicach

Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział, gratulujemy pomysłowości i zapraszamy do kolejnego konkursu za rok. W galerii prezentujemy zwycięskie prace.

 

65 12 stycznia 2020 Wiatr w żagle. Dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej

Sztab WOŚP w Szkole Podstawowej nr 3 w Orzeszu – Zawadzie, ul. Szkolna 44

m.in.:

16:00  Strefa zabaw i gier dla najmłodszychJ

16:00  Laboratorium robotyki

17:30   Koncert świąteczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Orzeszu Zawadzie.

W czasie koncertu - sprzedaż gadżetów na rzecz WOŚP!!

ŚWIATEŁKO DO NIEBA O GODZ. 20.00!. więcej

28_final_wosp

28. FINAŁ – 12.01.2020r. – po raz dziewiętnasty w naszej szkole więcej

65 20 grudnia klasa 1a po raz pierwszy przygotowywała i uczestniczyła w swojej klasowej Wigilii. Uczniowie bardzo chętnie włączyli się w przygotowanie, udekorowanie sali, świątecznego stołu. Na początku były życzenia – łamanie się opłatkiem. Następnie świętowanie, śpiewanie kolęd przy wigilijnym stole oraz świąteczne zdjęcia. Oczywiście na koniec zajrzeliśmy pod choinkę, gdzie każdy znalazł dla siebie prezent.

65 Niezwykła lekcja fotografii. Pod koniec grudnia na lekcjach w klasach drugich gościła mama uczennicy klasy 2b - Pani Barbara Zadora. Opowiedziała drugoklasistom o pracy fotografa, przygotowała ciekawą prezentację i wykonała wszystkim dzieciom przepiękną świąteczną sesję zdjęciową. Na chwilę sala nr 11 zamieniła się w prawdziwe studio fotograficzne. Pani Basia posiada prawdziwy talent i swoją pasją chętnie podzieliła się z najmłodszymi. Dziękujemy z całego serca za poświęcony nam czas.

65 16.12.2019 uczniowie klasy 3a i 3b kolejny raz mieli okazję uczestniczyć w warsztatach biologicznych i graficznych w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Tematem warsztatów z biologii były gady i płazy. Z kolei na warsztatach z grafiki uczniowie mieli okazję pobawić się w projektantów kalendarza na rok 2020. To była pasjonująca wyprawa, która wzbogaciła zasób wiedzy uczniów oraz dostarczyła wielu emocji podczas bezpośredniego kontaktu z wężem zbożowym oraz jaszczurką.

65 11 grudnia w SP 3 w Zawadzie odbyły się miejskie zawody mini koszykówki dziewcząt, w których drużyna z naszej szkoły zajęła 2 miejsce!

65 07.12.2019 cztery uczennice naszej szkoły: Lena Bielecka i Zuzanna Baranowska z kl.1b oraz Emilia Makosz i Marta Szmatloch z kl.6b reprezentowały szkołę w nagraniu Mikołowskiej Kolędy 2019, biorąc tym samym udział w projekcie organizowanym przez MDK w Mikołowie. Finałem nagrania będzie teledysk, który ukaże się jeszcze przed Świętami.

65 06.12.2019 Mikołajki w edukacji wczesnoszkolnej

Klasa 1 a bardzo aktywnie spędziła ten wyjątkowy dzień. Na początku, w swojej sali  uczniowie wykonali pracę plastyczną pt.: „Mikołaj”. Następnie uczestniczyli w zabawach na sali gimnastycznej, gdzie między innymi musieli wykonać zadania na czas: strojenie choinki, rysowanie bałwana, wykonywanie łańcucha na choinkę. Na koniec wizyta gościa specjalnego – odwiedziny Mikołaja, który nie zapomniał o prezentach dla klasy 1a.

Do klasy 1b zawitał Mikołaj wraz z diabełkiem. Uczniowie powitali gościa specjalnego świąteczną piosenką: "Mikołaj jedzie samochodem" i oczywiście zostali obdarowani prezentami. Cała 1b wzięła też udział w zdrowej rywalizacji i zabawach mikołajkowych. Rywalizowała z innymi klasami w następujących konkurencjach: łańcuch, bałwan, świąteczne drzewko, prezentacja klasy. Była to świetna zabawa!!!

65 04.12.2019 uczniowie edukacji wczesnoszkolnej mieli okazję na żywo spotkać się z górnikiem - p. Oleksa, który przybliżył uczniom ciężką górniczą pracę. Zaproszony gość prowadząc prelekcję, aktywnie włączał uczniów w swoje opowiadania - pokazując  rożne akcesoria górnicze, dokładnie wyjaśniając skąd pochodzą nazwy poszczególnych elementów w stroju galowym górnika czy też pokazał ciekawe okazy skamieniałości.

65 3 grudnia w naszej szkole już po raz szósty zorganizowaliśmy „Dzień twórczej profilaktyki - Przystanek Zawada”.  Tradycją jest to, że Dzień profilaktyki, to „dzień niecodzienny”. Warsztaty, spotkania, prezentacje, pozytywna energia i radość – to wyznaczniki tego dnia, który ma pokazać, że młodość, aktywność i radość zupełnie nie idą w parze ze środkami psychoaktywnymi i uzależnieniami. Młodzi ludzie - pod opieką moderatorów, którzy poświęcają im swój wolny czas - przekonują się, że można żyć i funkcjonować inaczej, lepiej, bardziej… bez nudy i sięgania po wspomagacze. I to jest cudowne!!! Nie ulotka, nie wykład, nie przemowa, tylko działanie, współpraca i bycie razem. A okazji do integracji i bycia razem było wiele – zaprosiliśmy do nas młodzież z SP1 w Orzeszu, SP4 w Jaśkowicach, SP7 w Gardawicach i ZSP w Ornontowicach. więcej.

65 3 grudnia klasy pierwsze wybrały się na mikołajkowy wyjazd do Multikina w Rybniku. Okazało się, że bajka pt.: „Śnieżna paczka” była trafionym pomysłem.  Emocji było co niemiara.

65 UWAGA!! 03.12.2019- Przystanek Zawada – dzień twórczej profilaktyki! więcej.

65 W listopadzie w szkole zorganizowano zbiórkę darów na rzecz podopiecznych schroniska dla bezpańskich zwierząt w Bytomiu. Klasa 1 a czynnie wzięła udział w tej szlachetnej akcji.

65 29 listopada klasa 1a obchodziła klasowe andrzejki. Na początku zobaczyliśmy bajkę o zwyczajach i wróżbach andrzejkowych. Później wykonaliśmy kilka zadań w ćwiczeniach związanych z tematem. Na końcu przyszedł czas na najlepsze: zabawy i wróżby andrzejkowe.

65 28 listopada pierwszoklasiści SP3 Zawada aktywnie brali udział w "słodkich lekcjach". Bawili się w Elfików pracujących w Fabryce Świątecznych Pierniczków. Ich zadaniem było udekorowanie ciasteczek upieczonych przez swoje wychowawczynie z przeznaczeniem na Szkolny Kiermasz Świąteczny. Zabawa była pyszna.

65 27 listopada klasy pierwsze uczestniczyły w warsztatach profilaktycznych pt.: „Cukierki”,  prowadziła je Pani Monika Operchalska. Program opierał się na bajce profilaktycznej Agnieszki Grzelak „Cukierki”. W czasie spotkania uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi informacjami na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych. Poruszana była tematyka bezpieczeństwa w relacjach z innymi osobami, szczególnie nieznajomymi. Dzieci rozwijały swoją wyobraźnie, kreatywne myślenie poprzez tworzenie prac plastycznych, które tematycznie były związane z tytułem warsztatów „Cukierki”.

65 W środowy wieczór 27 listopada w naszej szkole odbył się trzeci już Rodzinny turniej gier planszowych. Na starcie stanęło 29 dwu-, a nawet trzyosobowych drużyn rodzinnych, które usiadły przy różnych planszach – chińczyka, eurobusinessu, rummikuba, scrabble i warcab. Tym razem potrzebowaliśmy sali gimnastycznej, żeby pomieścić wszystkich graczy. Cieszy nas, że każdego roku coraz więcej rodzin chce spędzać czas wspólnie ze sobą i z nami oczywiście. więcej.

65 III RODZINY TURNIEJ GIER PLANSZOWYCH  PLAKAT

65 Uczennica klasy 2 - Julka Kaniewska zdobyła 1 miejsce w XI Regionalnym Konkursie Gwarowym "Godomy po naszymu". Pięknie zaprezentowała utwór "Na straganie". Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć na naszej galerii. Autor tekstu konkursowego - Aneta Szawara, przygotowanie do występu - Anna Gazda.

65 Uczniowie klas 5-6 uczestniczyli w pokazach naukowych w języku niemieckim Dziecięcego Uniwersytetu „Kinderuni”, zorganizowanych dla szkół uczestniczących w projekcie Goethe-InstitutDeutsch Plus”. Warsztaty poprowadził native speaker Joachim Hecker, autor wielu książek oraz eksperymentalnych show, które odbyły się już na całym świecie od Alaski po Tajlandię. Było to niezwykłe spotkanie na Stadionie Śląskim w Chorzowie, pełne ciekawostek z zakresu chemii, fizyki oraz astronomii.

65 Na języku niemieckim uczniowie klasy 1b mieli okazję ożywić swoje zdjęcia. Radości nie było końca. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.

65 25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Klasa 1a również świętowała: było krótkie przypomnienie skąd wzięło się to święto. Następnie każdy uczeń opowiedział o swoim pluszaku - wybór nie zawsze padł na Misia. Później przyszedł czas na słodką niespodziankę, oczywiście z elementem miśków Haribo. Na koniec wspólnie obejrzeliśmy przygody "Misia Uszatka".

65 20 listopada obchodziliśmy 30 rocznicę uchwalenia Konwencji Praw Dziecka. Aby uczcić ten ważny dla każdego dziecka dzień, przeprowadzono w klasie 2a i 2b tematyczne pogadanki i zrobiono pamiątkowe zdjęcia, oczywiście w symbolicznych niebieskich barwach (Anna Gazda).

65 W listopadzie klasa 1a stworzyła w swojej sali kącik czytelniczy. Uczniowie poznali zasady korzystania z kącika, książek, które się tam znajdują. W czasie zajęć rozwijających kreatywność prezentowali na forum klasy swoje ulubione książki, powstały również ciekawe prace plastyczne.

65 Gość specjalny - zajęcia rozwijające kreatywność w klasie 1a. W listopadzie odbyły się zajęcia rozwijające kreatywność z udziałem rodzica jednej z uczennic klasy 1a. Lekcja była kontynuacją tematyki zdrowego odżywiania, o którym rozmawialiśmy w tym miesiącu. Pani Dominika zaprezentowała dzieciom utwór Jana Brzechwy pt.: „Na straganie”. Następnie każdy uczeń stworzył własnego stworka z warzyw, owoców. Zapraszam do oglądania zdjęć!

65 Asy Internetu Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego program edukacyjnego Asy Internetu. Głównymi wartościami promowanymi w programie są: rozsądek, uważność, siła, życzliwość i odwaga. Asy Internetu to program, w którym podkreślane są pozytywne aspekty korzystania z sieci. Uczniowie otrzymają mocny i jednoznacznie pozytywny komunikat: warto być Asem w sieci. więcej.

Koordynator programu: Teresa Homańczyk

65 15 listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Podczas uroczystości mieliśmy okazję przypomnieć sobie trudne momenty dotyczące historii naszego państwa. Uczniowie klasy 2a oraz 2b zaprezentowali piękny program artystyczny, a ich starsze koleżanki zaśpiewały wzruszające pieśni patriotyczne. Ważnym punktem programu było także zatańczenie Poloneza przez drugoklasistów. Mamy nadzieję, że godnie uczciliśmy 101 rocznicę uzyskania przez Polskę NIEPODLEGŁOŚCI. (Przygotowanie programu artystycznego: Anna Gazda, Marta Gołka).

65 W czwartek 7 listopada w hali MOSiR w Łaziskach Górnych odbyły się powiatowe zawody badmiontona dla Szkół Podstawowych w kategorii młodszej (klasy VI i młodsi). W zawodach tych brała udział reprezentacja chłopców z naszej szkoły w składzie Piotr Brząkalik i Wiktor Dyonizy. W całym turnieju nasi chłopcy wygrali wszystkie swoje mecze i zajęli 1 miejsce w powiecie! W tej kategorii w zawodach uczestniczyło 10 szkół z całego powiatu. Szczegóły rywalizacji dostępne są na stronie mosir.laziska.pl

Kolejnym etapem były rozgrywane 12 listopada w Bieruniu zawody rejonowe. Nasi mistrzowie musieli się mierzyć z rówieśnikami, którzy na co dzień trenują badmintona w klubie sportowym w Bieruniu więc zadanie było znacznie trudniejsze. Ostatecznie nasza szkoła zajęła 3 miejsce w turnieju. Do etapu wojewódzkiego awansował tylko zwycięzca tych zawodów.

65 29 października 2019 r. uczniowie klas pierwszych wraz z opiekunami wybrali się na rewię na lodzie. Opowieść nosiła tytuł: „Niezwykłe przygody Sindbada żeglarza”. Widowisko odbywało się na Stadionie Zimowym w Tychach. Wszyscy z zachwytem oglądaliśmy opowieść opartą na motywach baśni Bolesława Leśmiana. Było to niesamowite widowisko w wykonaniu ponad 40 zawodowych łyżwiarzy z całej Polski. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem pięknej ruchomej scenografii. Łyżwiarze mieli wspaniałe bajkowe kostiumy. Występom towarzyszyła świetnie dobrana oprawa muzyczna.  Wydarzenie to z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.

65 II Miejski Konkurs Literacki

25 października został podsumowany Miejski Konkurs Literacki z cyklu ,,Orzeskie szkoły dla Niepodległej. Śląsk – mój dom, moja mała ojczyzna.” W konkursie wzięli udział uczniowie orzeskich szkół. Do rywalizacji startowali w trzech kategoriach wiekowych: klasy 1-3, klasy 4-6 oraz klasy 7-8. Dostarczone na konkurs prace były bardzo ciekawe i twórcze.  Jury, po burzliwych obradach, przyznało następujące miejsca:

Klasy 1-3

I miejsce: Milena Brzoskiewicz (SP 10) - opiekun – Teresa Wolnik

II miejsce: Liliana Drańska (SP 3) - opiekun – Jolanta Schier

Klasy 4-6

I miejsce: Wiktor Dyonizy (SP 3) - opiekun – Urszula Bukowska

II miejsce: Wojciech Jordan (SP 2) - opiekun – Joanna Ratka

III miejsce: Paweł Kalyta ( SP 2 ) - opiekun – Joanna Orlik – Wypiór

III miejsce: Martyna Szmajduch ( SP 9 ) – opiekun – Joanna Kret

Wyróżnienia:

-Weronika Małysa ( SP 2 ) – opiekun – Joanna Orlik – Wypiór

- Szymon Blacha ( SP 3 ) - opiekun – Urszula Bukowska

- Amelia Mądrzejewska ( SP 3 ) - opiekun – Urszula Bukowska

- Martyna Michalska ( SP 10 ) – opiekun – Joanna Kret

Klasy 7-8

I miejsce: Julia Twardzik ( SP 2 ) - opiekun – Joanna Orlik – Wypiór

II miejsce: Oliwia Kowalska ( SP 8 ) – opiekun – Patrycja Pacha

III miejsce: Oliwier Dyonizy ( SP 3 ) - opiekun – Urszula Bukowska

Wyróżnienie: Kamila Małkowska ( SP 10 ) - opiekun – Joanna Kret

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu oraz ich opiekunom. Zapraszamy uczniów oraz nauczycieli na uroczystą galę wręczenia nagród, która odbędzie się 4 listopada w SP 2 w Orzeszu o godzinie 16.30

Organizator: Anna Gazda

65 Co roku 25 października przypada Dzień Kundelka, klasa 1 a obchodziła go kilka dni później bo 27 października. Dzień kundelka to nieformalne święto obchodzone w Polsce. Jego celem jest, byśmy pamiętali o kundelkach, często źle traktowanych i niechcianych, które okazują się wytrwałymi towarzyszami człowieka. 25 października wybrano na Dzień Kundelka, by uczcić wejście w życie ustawy o ochronie zwierząt. Tych ważnych informacji klasa 1a dowiedziała się w czasie zajęć rozwijających kreatywność, gdzie  powstały również piękne prace przedstawiające Naszych czworonożnych przyjaciół.

Ponadto klasa 1a aktywnie spędza jesienny czas: chętnie wykonujemy kreatywne prace plastyczne, które są dekoracją Naszej sali. Spacerujemy po Zawadzie, obserwujemy, rozmawiamy o zmianach zachodzących w przyrodzie. Oczywiście przy tym wszystkim dobrze się bawimy!

65 II Miejski Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej

23 października w naszej szkole odbył się Miejski Konkurs Recytatorski z cyklu ,,Orzeskie szkoły dla Niepodległej” ,,Śląsk – mój dom, moja mała ojczyzna”. W konkursie wzięli udział uczniowie klas 1-3. Zaprezentowali przed komisją konkursową piękne wiersze o tematyce patriotycznej. Jury zwróciło uwagę na wysoki poziom przygotowania się uczniów do występu. Wszystkim występującym oraz ich nauczycielom i opiekunom gratulujemy i życzymy kolejnych artystycznych sukcesów. Oto wyniki:

I miejsce: Jan Świerc (SP 4 Jaśkowice ) opiekun – Joanna Sikora

I miejsce: Lena Skrzypczyk (SP3 Zawada ) opiekun – Magdalena Mastej

II miejsce: Dawid Rzyczniok (nauczanie domowe) opiekun -  Aneta Rzyczniok

II miejsce: Marta Cimała  (SP4 Jaśkowice) opiekun – Bożena Jankowiak

III miejsce: Adam Szmatloch (SP 3 Zawada ) opiekun – Jolanta Schier

III miejsce: Lena Sarna (SP 7 Gardawice) opiekun – Bożena Załęcka

Wyróżnienie: Monika Kuchta (SP 7 Gardawice) opiekun – Bożena Załęcka

Wyróżnienie: Nikodem Nieradzik opiekun – Agnieszka  Moń-Malcher

Wyróżnienie: Wiktoria Dembecka opiekun – Agnieszka  Moń-Malcher

Organizator: Anna Gazda

65 24 października klasa 7 integrowała się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W programie wycieczki uczniowie mieli okazję przejechać gazikiem przez Jurę w okolicach Żarek, własnoręcznie robili pizzę, oczywiście od razu do zjedzenia, pod Bramą Twardowskiego wysłuchali legendy o Twardowskim, a na koniec odwiedziny na Pustyni Siedleckiej. Przy pięknej pogodzie czas wycieczki szybko minął. Zapraszamy do galerii.

65 23 października w Żorach w eliminacjach powiatowych, trojaczki z kl. 1b Emilka, Damian i Tadzio Nosek - zdobyli I miejsce w kategorii wiekowej U8 Akademii Piłkarskiej Champions Orzesze. Strzelcem wszystkich goli dla drużyny był niezastąpiony Tadeusz Nosek. W drugim meczu nasz Tadziu strzelił decydującego gola w ostatniej sekundzie meczu, co zapewniło całej drużynie awans do dalszych rozgrywek!

65 Lekcje prowadzone są przez Panią Aleksandrę Potysz w klasie 1a, to zajęcia rozwijające kreatywność. Podczas zajęć realizowana jest innowacja pedagogiczna pt.: „Literatura dziecięca inspiracją do kreatywnych działań ucznia”. W galerii można zobaczyć przykłady prac plastycznych inspirowanych literaturą dziecięcą: „Przygody Pszczółki Mai”, „O rybaku i złotej rybce”, „Żwirek i Muchomorek” czy wiersz Aleksandra Fredry pt.: „Sowa”.

65 Od 5 do 20 października w całej Europie świętowano Europejski Tydzień Kodowania, czyli #CodeWeek2019. Po co nam programowanie? Wbrew popularnej opinii - programowanie to nie tylko siedzenie przed komputerem, ale to przede wszystkim ćwiczenie logicznego myślenia, spostrzegawczości, koncentracji uwagi czy umiejętności matematycznych. Projektowanie prostych komputerowych algorytmów daje dzieciom poczucie sprawczości oraz uczy zadaniowego podejścia do problemów. Nauka programowania to przede wszystkim dobra zabawa. Dzięki niej uczniowie w przystępny sposób nabywają uniwersalne umiejętności – ćwiczą logiczne myślenie, uczą się jak współpracować i rozwiązywać złożone problemy. Tak było w naszej szkole na lekcjach informatyki. Zapraszamy do obejrzenia galerii.

65 16.10.2019 r. z uczniami klasy 7 i 8 odbyły się zajęcia poświęcone Cyberprzemocy. Czym jest, skąd się bierze, jakie konsekwencje faktyczne i prawne rodzi. Komendant miejscowej policji wraz z dzielnicowym oraz kurator Sądu Rejonowego w Mikołowie omówili najważniejsze aspekty problematyki, która swoje podłoże ma w najbardziej rozchwytywanym narzędziu, jakie ot tak, na wyciągnięcie ręki, dostępne jest przecież dla każdego młodego człowieka. Dzisiejszy świat trudno sobie wyobrazić bez internetu. Większość z nas na co dzień korzysta z sieci. Szukamy informacji, wiedzy lub po prostu serfujemy w internecie dla własnej przyjemności. Z dobrodziejstw internetu chętnie korzystają młodzi ludzie, często tracąc niestety kontakt z rzeczywistością. W dobie powszechnej cyfryzacji z sieci korzystają również przestępcy. Wyśmiewanie, zastraszanie, nękanie, podszywanie się pod inną osobę czy publikowanie niechcianego wizerunku, to tylko część ze sposobów jakimi posługują się osoby dopuszczające się cyberprzemocy. Po drugiej stronie tego zjawiska znajduje się tolerancja. Poszanowanie poglądów, zachowań i cech innych ludzi, a także nas samych wydaje się kluczem do zminimalizowania zjawiska cyberprzemocy. Dlatego tak bardzo ważna jest edukacja dotycząca zasad bezpiecznego korzystania z sieci przez dzieci i młodzież. Na temat zagrożeń jakie niesie ze sobą niewłaściwe korzystanie z sieci, w tym o problematyce przemocy rówieśniczej, rozmawiała dziś z uczniami Komendant Komisariatu Policji w Orzeszu, podinsp. Anna Musioł. Towarzyszył jej dzielnicowy, asp. Dawid Baron, w którego rejonie służbowym znajduje się odwiedzana przez mundurowych placówka szkolna. Zagadnienia prawne w kwestii odpowiedzialności nieletnich zreferowała kurator zawodowa Sądu Rejonowego w Mikołowie, Pani Joanna Stawowska. (Źródło - Policja Mikołów).

65 W piątek 11 października w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Nauczyciele, uczniowie, pracownicy i rodzice obejrzeli spektakl przygotowany przez uczniów, były także życzenia i kwiaty dla pracowników.

65 10 października uczniowie klas pierwszych wzięli udział w wycieczce do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Orzeszu. Zapoznali się z funkcjonowaniem biblioteki, zasadami zachowania się w niej oraz sposobem zapisu do Miejskiej Biblioteki. Dodatkową atrakcją dla uczniów było oglądanie bajki „Rybak i złota rybka” w  teatrzyku Kamishibai.

65 10 października uczniowie klas pierwszych pod opieką Funkcjonariuszy Policji w Orzeszu, zwiedzali  Komisariat Policji, poznali zakres czynności Pana Dzielnicowego, Oficera Dyżurnego oraz zwiedzili pomieszczenie Pani Komendant. Aktywnie brali udział w scenkach sytuacyjnych oraz mieli okazję odbić/złożyć swoje odciski palców.

65 W środę 9 października odbyła się już IV Językowa Gra Miejska czyli zabawa językami obcymi oraz gwarą śląską, zorganizowana przez naszą szkołę oraz SP 2 w Orzeszu. Patronat honorowy objął Burmistrz Miasta Orzesze. Tym razem motywem przewodnim gry terenowej były znane osoby, takie jak Krzysztof Kolumb, Albert Einstein czy James Bond, które próbowały uczestników konkursu zbić z tropu. Nie obyło się oczywiście bez escape roomów i tajnych agentów ;) Niespodzianką były natomiast nowe lokalizacje, m.in. w Laboratorium Robotyki pani Anny Kurki, oraz trzy zadania specjalne, przygotowane przez panią Agnieszkę Groborz - właścicielkę szkoły języka angielskiego EduSmart, która zgodziła się nagrać trzy filmy z zagadkami. Najlepszą drużyną okazali się przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 8 w Mościskach, drugie miejsce zajął zespół ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Orzeszu, natomiast trzecie miejsce należało do uczennic ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Orzeszu. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za liczne przybycie, dyrekcjom szkół oraz wielu nauczycielom za pomoc w organizacji konkursu a także sponsorom za nagrody, upominki oraz wsparcie. Nagrody ufundowali: Urząd Miasta Orzesze, Starostwo Powiatowe w Mikołowie, szkoła języka angielskiego EduSmart oraz Laboratorium Robotyki. (M. Musioł-Skrzypiec, K. Gorzawska-Dworaczek).

65 09 października klasy pierwsze uczestniczyły w spotkaniu z Policjantami oraz policyjną maskotką – Hektorem. Policjanci omówili zasady bezpieczeństwa w drodze do szkoły i poza nią. Utrwalili zasady bezpiecznego przechodzenia przez ulicę – przejście przez pasy. Przypomnieli również o obowiązku noszenia odblasków. Dzieciaki aktywnie uczestniczyły w spotkaniu. Największą niespodzianką było spotkanie Hektora i możliwość zrobienia sobie z nim zdjęcia.

65 Od 7 października uczniowie aktywnie włączyli się w akcję Pola Nadziei organizowaną corocznie w naszej szkole.

65 W tym roku nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „BohaterON - włącz historię. Ma ona na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON”, zapożyczone z popularnego przymiotnika „on-off”, dosłownie włącza historię bohatera – film lub prezentację. Nazwa projektu ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej wydarzeń realizowanych w celu promocji dziejów naszego narodu oraz historii ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej i wykazujących się patriotyczną postawą – osób, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie za walkę o ojczyznę, stały się wzorami do naśladowania. W tym celu wysyłamy kartki, pocztówki, list bądź laurki do wybranego Powstańca Warszawskiego.

65 30 września w Dzień Chłopaka, dziewczyny we wszystkich klasach zorganizowały upominki dla swoich kolegów.

65 Recykling czyli drugie życie śmieci, wyhaczanie eko-jedzonka czy też segregacja śmieci – z takimi konkurencjami musiały zmierzyć się 30 września drużyny rywalizujące w hali MOSiR w 20. edycji Powiatowej Spartakiady Osób Niepełnosprawnych. Imprezę rozpoczął przemarsz wszystkich zawodników i wciągnięcie na maszt flagi spartakiady. Jak na jubileuszową edycję przystało, był również tort, zaś otwarcia zawodów dokonał starosta powiatu mikołowskiego pan Mirosław Duży. Po części oficjalnej rozpoczęły się zmagania sportowe, w których liczyła się celność, chociażby w trakcie konkurencji, gdzie zawodnicy musieli trafić do odpowiednich pojemników na segregowane odpady, a także szybkość i sprawność przy wybieraniu zdrowej żywności, pomijając tę uznawaną za niezdrową. Jak zawsze rywalizacja odbywała się pomiędzy czterema ekipami: żółtych, zielonych, czerwonych i niebieskich, które tworzyli uczniowie szkół patronackich oraz osoby niepełnosprawne. Każdej z reprezentacji towarzyszyli kibice, a ich doping również był oceniany przez sędziów. Ostatecznie Niebieska ekipa złożona z uczniów naszej szkoły oraz podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Mikołowie zajęła w zmaganiach 3 miejsce. Fotorelacja z wydarzenia w naszej galerii.

65 27 września uczniowie klasy 1a i 1b uczestniczyli w wycieczce integracyjnej do Chlebowej Chaty w Górkach Małych. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się jak wyglądało życie ich dziadków i pradziadków. Poznali niezbędne do życia wyposażenie domu, drogę "od ziarenka do bochenka", proces wyrobu masła i sera oraz ciekawostki z życia pszczół. Całość pokazu kończyła się degustacją własnoręcznie zrobionych podpłomyków ze smalcem, masłem, miodem i kawą zbożową. Zabawa była wyśmienita!

65 26 września w naszej szkole odbyło się spotkanie z Policjantem. Lekcja warsztatowa miała na celu przypomnienie zasad bezpiecznego poruszania się po drodze.

65 ROZPOCZĘCIE NOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 odbędzie się w dniu 02.09.2019 r.

9:00  msza święta w Kościele Parafialnym w Zawadzie,

10:00 uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w budynku szkoły, pasowanie uczniów klas pierwszych

65 NOWE DZWONKI w szkole

 

LEKCJE

0

7.10– 7.55

1.     

8.00 – 8.45

2.     

8.55 – 9.40

3.     

9.50 – 10.35

4.     

10.45 – 11.30

5.     

11.40 – 12.25

6.     

12.40 – 13.25

7.     

13.40 – 14.25

8.     

14.30 – 15.15

9.     

15.20 – 16.05

 

 

PROJEKTY

 

unia

Europejski Fundusz Społeczny

Młodzi interaktywni Orzeszanie

Akademia Umiejętności

 

ASY INTERNETU

asy_logo

PLAKAT
Lekki
TORNISTER

deutsch plus

eTwinning

kinder

poziom_JPG

Znalezione obrazy dla zapytania projekt z klasÄ…

 

KĄCIK PRAWNY

image034

logo-cyfrowobezpiecznipl

BIO

plansza-bezpieczna-plus1-780x681

116_111_noc_

cybernauci

wybieraj

SERCE_06

logo_instaling

dbda_button

logo_Schule im Wandel

logo_200x100

image011

image013

image014

image015